Jak się robi nalewki lecznicze? Przepisy na nalewki lecznicze

2022-06-03 17:10

Nalewki lecznicze można robić z wielu ziół i owoców. Alkohol używany do robienia nalewek pozwala wyciągnąć z nich nierozpuszczalne w wodzie substancje czynne, które mają walory lecznicze. Przedstawiamy przepisy na nalewki z lecznicze z macierzanki, arcydzięgla, malin, kminku, czosnku i skrzypu.

Domowa nalewka malinowa
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Przepis na nalewkę z macierzanki
  2. Przepis na nalewkę arcydzięglową
  3. Przepis na nalewkę malinową
  4. Przepis na nalewkę skrzypową
  5. Przepis na nalewkę kminkową
  6. Przepis na nalewkę czosnkową
  7. Przepis na nalewkę zimową

Nalewki lecznicze jeszcze niedawno były bardzo popularne. Przepisy na nie przekazywano w rodzinach z pokolenie na pokolenie. Na pewno warto je wypróbować - trzeba tylko pamiętać, by dawkować je jak lekarstwo.

Przepis na nalewkę z macierzanki

Szklankę suszonego ziela macierzanki zalej 1/2 l wódki i taką samą ilością czerwonego wytrawnego wina. Dodaj 250 g miodu rzepakowego i odstaw na 4 tygodnie, co kilka dni wstrząsając. Przecedź.

Jak używać: pij 1-2 razy dziennie po łyżce.

Kiedy: zalecana w nieżycie dróg oddechowych i stanach zapalnych nerek. Pomocna w zatruciach pokarmowych.

Przepis na nalewkę arcydzięglową

50 g suchego korzenia arcydzięgla zalej 1/4 l wódki i taką samą ilością spirytusu. Odstaw na 2 tygodnie, pamiętając, by codziennie wstrząsnąć. Przecedź.

Jak używać: pij po pół łyżeczki przed jedzeniem lub po nim.

Kiedy: nalewka zwiększa apetyt, poprawia trawienie, likwiduje wzdęcia i bóle brzucha.

Uwaga: nalewka zwiększa wrażliwość skóry na promienie słoneczne, dlatego osoby ją stosujące nie powinny się opalać!

Przepis na nalewkę malinową

1 l prawdziwego soku malinowego (nie syropu!) wymieszaj z 1/2 l spirytusu i taką samą ilością ginu, np. lubuskiego. Dodaj 400 g miodu akacjowego, wymieszaj i odstaw na miesiąc.

Jak używać: 2-3 łyżki nalewki wymieszaj w szklance naparu z kwiatostanu lipy lub kwiatu bzu czarnego.

Kiedy: to doskonały środek napotny, skuteczny w grypie, anginie, przy gorączce.

Nalewki domowe

Przepis na nalewkę skrzypową

50 g suszonego ziela skrzypu zalej 1/4 l spirytusu i odstaw na tydzień.

Jak używać: pij (bez filtrowania) dwa razy dziennie po 15 kropli nalewki w kieliszku wody lub naparu z pokrzywy.

Kiedy: nalewka wzmacnia włosy, poprawia stan paznokci, zapobiega krwawieniom i uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych.

Przepis na nalewkę kminkową

100 g zmielonych nasion kminku zalej 1 l wódki i odstaw na miesiąc w ciepłe miejsce. Przecedź i dodaj miód w ilości odpowiedniej dla własnego smaku, dobrze jednak, by nalewka była raczej półwytrawna niż słodka. Potem mikstura powinna dojrzewać przez co najmniej kwartał, ale najlepiej, jeśli poleżakuje nawet rok.

Jak używać: pij trzy razy dziennie łyżkę stołową nalewki wymieszaną z niewielką ilością letniej wody.

Kiedy: stosuj w zaburzeniach trawienia, bólach brzucha i innych dolegliwościach układu pokarmowego. Szczególnie polecana osobom ze skłonnościami do wzdęć i bolesnych kurczów jelit.

Przepis na nalewkę czosnkową

150 g oczyszczonych z łusek ząbków czosnku utrzyj i zalej 1/2 l wódki. Odstaw na tydzień w ciemne miejsce, pamiętając, by raz dziennie wstrząsnąć butelką. Po tym czasie przecedź przez gęste sitko lub pieluchę tetrową.

Jak używać: kurację zacznij od 5-7 kropli zażywanych 2-3 razy dziennie, dochodząc z czasem do 25-30 kropli, co jednak jest zależne od indywidualnej tolerancji na nalewkę (i czosnek). Najlepiej przyjmować nalewkę z mlekiem lub kefirem i odrobiną miodu.

Kiedy: to wyjątkowo uniwersalna nalewka. Stosować ją mogą zarówno osoby często chorujące, jak i osłabione, cierpiące na reumatyzm czy stany zapalne dróg oddechowych. Ponadto nalewka oczyszcza organizm, działa przeciwmiażdżycowo i odtruwająco. Powinny po nią sięgnąć szczególnie osoby zagrożone zawałem serca i chorobami nowotworowymi.

Przepis na nalewkę zimową

2 łyżki przyprawy do piernika zalej 1/2 l białego wytrawnego wina i gotuj na małym ogniu przez 2-3 minuty. Przelej do termosu i odstaw na 24 godziny. Odcedź (uwaga, odrobina osadu może pozostać w nalewce) i dodaj szklankę miodu lipowego oraz 1/2 l rumu. Odstaw na dwa tygodnie.

Jak używać: po łyżce nalewki dolewaj do szklanki pitej herbaty.

Kiedy: dla osób, które cierpią z powodu marznących dłoni i stóp.