Herbata z goździkami - właściwości zdrowotne. Na co pomoże napar z goździków?

2021-01-07 8:22

Herbata z goździkami i napar z goździków to bardzo aromatyczne napoje, które mają w dodatku liczne właściwości zdrowotne. Ile goździków dodawać do herbaty? Czy warto pić napar z samych goździków? Komu jest on polecany? Sprawdźcie!

Napar z goździków - właściwości zdrowotne. Na co pomogą zaparzone goździki?
Autor: Getty Images Napar z goździków

Spis treści

  1. Herbata z goździkami - na co pomaga?
  2. Napar z samych goździków - właściwości zdrowotne
  3. Kto powinien unikać goździków w herbacie?

Aromatyczne goździki to zasuszone pąki kwiatów zerwane z drzewa o nazwie goździkowiec korzenny. Co istotne kwiaty zrywa się zanim jeszcze się otworzą. Po zerwaniu trzeba je dobrze osuszyć - zwykle robi się to przez odymianie. Tak przygotowane trafiają do sprzedaży.Goździki mają dość ostry i specyficzny smak. Zwykle kojarzą nam się ze świętami i pomarańczami. Jednak o goździkach warto pamiętać cały rok, są bowiem bardzo zdrowe. Tak samo, jak zdrowy jest napar z goździków i czarna herbata z ich dodatkiem.

Herbata z goździkami - na co pomaga?

Herbata z goździkami może mieć lekkie właściwości przeciwbólowe, a poza tym, dzięki obecności goździków sprawdzi się jako lek na problemy z trawieniem. Goździki nadają herbacie korzenny smak, który można urozmaicić odrobiną pomarańczy. Herbata z goździkami sprawdzi się jako pomoc przy bolącym gardle, rozgrzeje i przyniesie ulgę przy pierwszych objawach przeziębienia, a nawet pomoże złagodzić ból zęba.

Herbata z goździkami działa antyseptycznie i znieczulająco, można ją także urozmaicić o imbir czy pomarańczę, które wspomagają układ odpornościowy i mogą pomóc w zwalczeniu bólu głowy. Bardzo często do takiej herbaty dodaje się także miód, jednak należy pamiętać, że miód dodaje się do napoju w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza.

Przepis na herbatę z goździkami:

  • czarna herbata
  • 6 goździków
  • plater świeżego korzenia imbiru
  • plaster pomarańczy
  • miód do smaku

Napar z samych goździków - właściwości zdrowotne

Przygotowanie naparu z goździków jest bardzo łatwe. Wystarczy łyżeczkę całych goździków zalać 200 ml wrzącej wody i zaparzać przez ok. 7 minut (pod przykryciem). Po tym czasie otrzymujemy remedium na wszystkie problemy związane z trawieniem! Napar z goździków jest polecany przy zgadze, wzdęciach, uczuciu ciężkości, bólu brzucha, a także przy biegunce.

Jednak to nie jedyne właściwości zdrowotne goździków w postaci naparu czy w herbacie - regularne ich spożywanie wspomaga produkcję insuliny, a przy tym obniża poziom cholesterolu! Dlatego warto o nich pamiętać nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Co ciekawe goździki są naturalnym afrodyzjakiem, a więc częste spożywanie ich w postaci płynnej pomaga na problemy z libido.

Zarówno napar z goździków, jak i herbata z goździkami, są wskazane przy problemach z zębami i dziąsłami. Działają odkażająco i znieczulająco (rzucie goździków niweluje ból zęba), także odświeża oddech. 

Kto powinien unikać goździków w herbacie?

Goździków nie powinny nadużywać kobiety w ciąży, a także osoby cierpiące na nadciśnienie, hipoglikemię oraz problemy z krzepliwością krwi.

Na koniec mamy także dla was wskazówkę, jak kupić świeże goździki. Świeżość goździków poznajemy po dwóch rzeczach:

  • ze świeżych goździków po naciśnięciu leci olej,
  • świeże goździki wypływają pionowo po wrzuceniu ich do wody.