Zgaga? Wypróbuj domowe sposoby na zgagę

2022-01-19 10:28

Domowe sposoby na zgagę są skuteczne, ale jeśli zgaga męczy cię często, to konieczna jest wizyta u lekarza, bo jej przyczyny mogą być bardzo poważne, a objawy nieprzyjemne i utrudniające normalne funkcjonowanie. Wypróbuj domowe sposoby na zgagę.

Zgaga - domowe sposoby na zgagę
Autor: Getty Images Domowym sposobem na zgagę jest m.in. herbatka imbirowa

Spis treści

  1. Zgaga - czego unikać?
  2. Zioła i herbaty na zgagę
  3. Domowe sposoby na zgagę - dieta

Domowe sposoby na zgagę są skuteczne, ale tylko wtedy, gdy zgaga dokucza ci sporadycznie.

Zgagą nazywamy sytuację, kiedy cofające się do przełyku kwasy żołądkowe wywołują piekący ból. O tym, jak dokuczliwa może być to dolegliwość świadczy już jej łacińska nazwa "pyrosis" pochodząca od słowa "pyros" oznaczającego ogień.

Sprawdź jakie dokładnie są przyczyny i objawy zgagi!

Jeżeli zgaga pojawia się sporadycznie, można łatwo zwalczyć ją domowymi sposobami. W wypadku jej regularnego i częstego występowania zalecana jest konsultacja z lekarzem, zgaga może być bowiem objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, a u osób starszych - nawet choroby nowotworowej.

Zgaga: objawy i sposoby leczenia

Zgaga - czego unikać?

Walcząc ze zgagą, w pierwszej kolejności należy odstawić lub przynajmniej ograniczyć w diecie następujące napoje i pokarmy:

Zioła i herbaty na zgagę

Herbatka imbirowa

1 łyżeczka świeżo startego korzenia imbiru lekarskiego na szklankę wrzątku. Zaparzać 10 minut.

Herbatka z kminku

2 łyżeczki kminku lub kminu rzymskiego na szklankę wrzątku. Zaparzać 10 minut. Przed wypiciem przecedzić.

Wśród innych roślin polecanych na zgagę znajdują się także:

Domowe sposoby na zgagę - dieta

W neutralizacji kwasów żołądkowych pomocna będzie bezcukrowa guma do żucia. Możesz wypić także szklankę ciepłej wody z pół łyżeczki sody oczyszczonej i kilkoma kroplami soku cytrynowego. Dobrym rozwiązaniem będą soki z marchwi, buraka, rzodkwi i ogórka, które mają zasadowy odczyn. Jeżeli dopadła cię zgaga - postaraj się nie kłaść i nie schylać, jedz mniejsze porcje, ale za to częściej, a ostatni posiłek zjedz najpóźniej 3 godziny przed snem. W walce ze zgagą najistotniejsza jest bowiem profilaktyka, czyli głównie odpowiednia dieta i zdrowe nawyki żywieniowe.

Domowe sposoby na ból brzucha