Chcesz dostać leki za darmo? O tym musisz pamiętać

2023-09-13 21:45

Wiele osób, które nabyły nowe uprawnienia związane z bezpłatnymi lekami lub są rodzicami i chcą leczyć dzieci "za darmo", może przeżyć szok poznawczy. Naprawdę trudno będzie znaleźć kogoś, kto przy chorobie przewlekłej, a ostrej, będzie w stanie realnie leczyć się bezkosztowo. Takiego komfortu nie mieli seniorzy 75 + i nie mają nowi uprawnieni.

Chcesz dostać leki za darmo? Kluczowe jest prawidłowe wystawienie recepty
Autor: GettyImages

Co do zasady - bezpłatne leki to przede wszystkim najtańsze preparaty z danej grupy, najczęściej starszej generacji, obciążone większymi skutkami ubocznymi. Można je przepisać przede wszystkim tym pacjentom, którzy dopiero rozpoczynają leczenie, bo jeśli przyjmują już leki spoza listy, a te są skuteczne, zamiana na bezpłatne odpowiedniki nie jest przewidziana w przepisach (poza "uzasadnionymi przypadkami"). Według deklaracji urzędników, przepisy dla nowych uprawnionych są analogiczne, jak wcześniej dla seniorów 75+. To łatwo nie będzie. Zdecydowana większość najstarszych Polaków wciąż na leki wydaje ogromne jak na ich budżet sumy.

Emeryci WŚCIEKLI na rząd. OSZUKALI NAS! Nie mamy na leki!

Bezpłatne leki - ważne oznaczenie na recepcie

Nawet jeśli spełniasz kryterium wiekowe, twój lek znajduje się w wykazie bezpłatnych, a rozpoznana u ciebie choroba jest podstawą do świadczenia, nie dostaniesz leku bezpłatnie, gdy masz receptę bez odpowiedniego oznaczenia. Warto o tym pamiętać, bo można w aptece bardzo się zdziwić. Te przepisy to nie bułka z masłem.

Od 1 września obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Trafiły na nią bezpłatne leki dla osób powyżej 65. roku życia i do lat 18, czyli w teorii darmowe leki mają być teraz dostępne dla ok. 16 mln osób.

Kryterium dostępności bezpłatnych leków to nie tylko wiek.jest nie tylko wiek. Bezpłatne leki mogą zostać przepisane osobom przyjmującym je zgodnie ze wskazaniami, które obejmuje refundacja. Lekarz musi zdiagnozować określone schorzenie, a recepta mieć właściwe oznaczenie.

Bezpłatne leki - trzeba odwiedzić lekarza

Co to oznacza w praktyce? nawet jeśli lekarz przepisuje ci lek zgodnie z jego rejestracją, przeznaczeniem i działaniem, ale wykaz nie uwzględnił twojej choroby (nie musi uwzględniać wszystkich), to za lek wciąż musisz zapłacić.

Gdy rozpoznanie się pokrywa z tym, co w refundacyjnym wykazie, ale nie masz specjalnego oznaczenia na recepcie (bo jest to np. recepta roczna, jeszcze niewykorzystana), nadal płacisz.

Po specjalną, nową receptę trzeba udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Wprawdzie lekarze specjaliści również mogą już wystawiać recepty na bezpłatne leki (jeszcze niedawno nie mogli), ale powinni zapoznać się wcześniej z IKP pacjenta. Gdy go nie masz, sprawa znowu się komplikuje.

Gdy przyjmujesz przewlekle leki, lepiej formalnościami zająć się jak najszybciej na wypadek trudności i opóźnień. Trzeba jednak mieć świadomość, że wiele placówek przeżywa teraz szturm zdezorientowanych pacjentów na receptowych konsultacjach.

Leki za darmo - to musi być na recepcie

Sprawdź, czy na wystawionej recepcie, w polu "kod uprawnień dodatkowych", jest oznaczenie: "S" w przypadku seniorów, "DZ" w przypadku dzieci i młodzieży.

Jeżeli w tej rubryce zostanie wpisana wartość 100 proc., pacjent otrzyma leki pełnopłatne.

Farmaceuta nie ma uprawnień, by wpisać lub poprawić ten kod. Jeżeli nie zrobi tego osoba wypisująca receptę – pacjent nie będzie mógł skorzystać z bezpłatnych leków.

Farmaceuta może jednak sprawdzić, czy twój lek w ogóle znajduje się w wykazie bezpłatnych leków. Można go o to zapytać przed wizytą lekarską i wówczas na niej poprosić już lekarza o odpowiedni dokument. Pamiętaj, że w przypadku e-recepty o ewentualnym braku właściwych oznaczeń możesz dowiedzieć się dopiero w aptece.

Darmowe leki - co jest na tych listach?

Lista darmowych leków dla dzieci i młodzieży obejmuje ponad 2,8 tys. pozycji. Dla seniorów jest szersza - zawiera prawie 3,8 tys. leków. Aktualny wykaz leków powinien znajdować się na stronie Ministerstwa Zdrowia. Znajdziesz go także w aplikacji mojeIKP i na Internetowym Koncie Pacjenta.