Aplikacja mojeIKP – co daje i jak ją zainstalować? Co warto wiedzieć o tej aplikacji?

2021-05-17 14:38

Aplikacja mobilna mojeIKP to Internetowe Konto Pacjenta w telefonie. Pozwala na szybki dostęp do wybranych funkcji IKP – wystarczy smartfon z dostępem do internetu. Po zalogowaniu się będzie można m.in. zrealizować receptę bez konieczności podawania numeru PESEL w aptece, uzyskać dostęp do e-recept i e-skierowań, a także zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19.

Aplikacja moje IKP
Autor: materiały prasowe

Aplikacja mojeIKP jest bezpłatna, a uruchomiło ją Ministerstwo Zdrowia i Centrum e-Zdrowia. Posiadacze smartfonów z systemem Android mogą ją pobrać ze sklepu Google Play, a właściciele telefonów z iOS – z AppStore.

Jak wyjaśnia Anna Goławska, wiceminister zdrowia: – Już 8,5 mln Polaków korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, a każdego dnia dołączają kolejni użytkownicy. Widać, że w naszym społeczeństwie jest ogromna potrzeba korzystania z rozwiązań cyfrowych również w publicznym systemie ochrony zdrowia. Dlatego udostępniamy kolejne narzędzie, które umożliwi szybki i wygodny dostęp do kluczowych e-dokumentów i funkcjonalności IKP poprzez telefon . Aplikacja mojeIKP pozwala m.in. na zarejestrowanie się na szczepienie przeciw COVID-19 w dowolnym czasie i miejscu czy wykupienie e-recepty za pomocą kodu QR, bez konieczności podawania w aptece numeru PESEL.

Z aplikacji mojeIKP może skorzystać każdy, kto ma profil zaufany, e-tożsamość w jednym z wybranych banków lub e-dowód. Mogą ją również aktywować osoby, które do tej pory nie korzystały z Internetowego Konta Pacjenta w tradycyjnej wersji, dostępnej z poziomu przeglądarki internetowej.

Spis treści

  1. Funkcje aplikacji mojeIKP
  2. Jak zalogować się do aplikacji mojeIKP?

Funkcje aplikacji mojeIKP

Póki co w aplikacji mojeIKP dostępne są wybrane funkcje – te najbardziej przydatne dla użytkowników oraz związane z walką z COVID-19. Dostęp do kolejnych pojawi się jeszcze w tym roku.

Obecnie dzięki aplikacji mojeIKP można:

  • zarejestrować się online na szczepienie przeciw COVID-19
  • wykupić lek w aptece bez konieczności podawania PESEL – wystarczy podać wygenerowany kod QR do zeskanowania
  • uzyskać dostęp do e-recept i e-skierowań bezpośrednio z otrzymanego powiadomienia PUSH
  • pobrać e-recepty i e-skierowania w formie pliku pdf, który można przesłać bliskim lub pracownikom medycznym e-mailem lub SMS-em
  • sprawdzić dawkowanie przepisanego przez lekarza leku oraz ściągnąć jego ulotkę
  • sprawdzić, kiedy i gdzie odbędzie się wizyta na podstawie zarejestrowanego e-skierowania.

Pełny zakres funkcji Internetowego Konta Pacjenta nadal dostępny jest po zalogowaniu na konto na stronie www.pacjent.gov.pl.

Jak zalogować się do aplikacji mojeIKP?

warto wiedzieć, że telefon, na którym zostanie zainstalowana aplikacja mojeIKP, powinien mieć zainstalowany system operacyjny w określonej wersji. Dla telefonów z systemem Android jest to wersja minimum 6.0 (dla aplikacji z Google Play), z kolei dla telefonów z systemem iOS - wersja minimum 13.0 (dla aplikacji z AppStore). 

Po zainstalowaniu aplikacji mojeIKP i jej aktywowaniu za pomocą profilu zaufanego, e-tożsamości czy e-dowodu użytkownik nadaje kod PIN, który będzie następnie służył do logowania się w aplikacji.

Internetowe Konto Pacjenta - Informacje o Twoim zdrowiu w jednym miejscu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki