Zwyrodnienie kręgosłupa: materac i poduszka ortopedyczna pomocne w walce z bólem

2010-06-15 13:23

Stawy kręgosłupa muszą być nasmarowane tzw. mazią stawową, dzięki której możesz płynnie prostować się i zginać. Gdy jest jej za mało - chrząstki stawowe ulegają starciu i pojawia się ból pleców. Tak zaczyna się zwyrodnienie kręgosłupa. Ulgę w dolegliwościach może przynieść dobrze wyprofilowany materac i poduszka ortopedyczna.

Maź stawowa zabezpiecza także chrząstkę stawową przed nadmiernym, przedwczesnym ścieraniem. Jeśli mazi jest mało (z wiekiem organizm produkuje jej coraz mniej, a ponadto brak ruchu i siedzący tryb życia także ograniczają jej wydzielanie) chrząstka szybciej się ściera i nie chroni kości. Przy każdym ruchu trą one jedna o drugą. Grubieje warstwa podchrzęstna i tworzą się w niej liczne jamki wypełnione śluzowatą tkanką.

Przebudowa kości w połączeniu z utratą chrząstki stawowej zmienia kształt stawu i może prowadzić np. do skrócenia kręgosłupa (efektem jest coraz bardziej przygarbiona sylwetka). Ponadto na wytartych kręgach pojawiają się osteofity - chrzęstne i kostne wyrośla, które ograniczają ruchy stawów i naciskając na okoliczne nerwy, powodują silny ból w czasie poruszania.

Ból towarzyszący zwyrodnieniu kręgosłupa sprawia, że staramy się go oszczędzać i jak najmniej się ruszamy. A brak ruchu pociąga za sobą przykurcz więzadeł i zaniki mięśni stabilizujących kręgosłup. Z czasem trudno jest nam wykonywać najprostsze ruchy, np. wstawanie, siadanie.

Nasza rada: odpowiedni materac i poduszka ortopedyczna

Na średnio twardym materacu - może uginać się pod naszym ciężarem o 2-3 cm. Powinien elastycznie dostosowywać się do kształtu ciała. Taką rolę dobrze spełniają materace ze sprężynami i z pianki. Podczas snu ważny jest też kształt poduszki. Źle dobrana może być przyczyną nadmiernych napięć w obrębie barków i karku (a to powoduje ból).

Dobrze jest spać na specjalnych poduszkach ortopedyczno-korekcyjnych (są tak wyprofilowane, że podpierają szyjny odcinek kręgosłupa). Jeżeli lubisz mieć pod głową poduszkę, spróbuj spać w pozycji "S" (jedną poduszkę umieść pod głową i karkiem, a drugą - pod kolanami).
Pamiętaj, że dla kręgosłupa najlepsza do snu jest tzw. pozycja embrionalna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
basia
|

Czasem przydaje się sprzęt do rehabilitacji, tak jak mojej cioci po zabiegu na kregosłup. Trudno jest bez tego dojść do siebie w miarę szybko. Znaleźliśmy fajną i niedrogą wypożyczalnię na grochowie, nazywa się neuron.

kamajla
|

Ostatnio miałam mały wypadek na gokardach, trochę się obilam, koleżanka pożyczyła mi poduszkę wszystko okej tylko teraz straszliwie boli mnie niższa część pleców co robić? Wspomnę że żebra też obilam .

Beata
|

No właśnie genialni rodzice zwalniają dzieci z wf-u, a później kręgosłupy i mięśnie słabe, a dzieci otyłe... Pozycja embrionalna akurat nie jest najlepsza dla kręgosłupa, ale jeśli ktoś tak lubi spać, to chociaż powinien mieć odpowiednią poduszkę. Ktoś tutaj pisał o poduszkach memory zapamiętujących kształt ciała i dostosowujących się do niego. Ja mam taką poduszkę od jakiegoś czasu i nawet od męczącego "obsługiwania" mojego 4-miesięcznego dziecka nie narzekam na ból pleców.

alicja
|

Odpoczynek jak najbardziej odgrywa kluczową rolę! W moim przypadku sprawdził się odpowiedni materac i poduszka ortopedyczna... Grunt żeby oczywiście byłą dobrze dobrana. Ja poradzilam się producenta poduszek, które wybrałam. Polska marka doskonała jakość Dr Sapporo. Miła Pani pomogła mi dobrać odpowiednią do siebie poduszkę. Wysypiam się wspaniale a kręgosłup juz mnie nie boli. :)

Funia
|

często tuż po przebudzeniu bolał mnie kark i plecy, co prawda nie byłam u lekarza, bo uznałam, że to przez siedzącą pracę i brak ruchu, kupiłam za to poduszkę Puch Thermal Comfort i zaczęłam więcej się ruszać i powiem Wam, że teraz czuję się jak nowo narodzona :) polecam wszystkim poduszki orotpedyczne

Wiola
|

To prawda, odpowiednia poduszka to podstawa! Odkąd pamiętam miałam problemy ze snem. Budziłam się w nocy, przekręcałam a rano budziłam się niewyspana, i to wszystko przez źle dobraną poduszkę!;/ Idealna poduszka powinna być średnio twarda, tak byśmy spali w wyprostowanej pozycji, w której nasze ciało odpoczywa. Jakiś czas temu dowiedziałam się o poduszkach z pianki z pamięcią, kupiłam taką i teraz bez takiej nie mogę spać! Nic mnie nie boli i nie marudzę mężowi;) Wszystko cacy;)

Marta
|

Polecam również ciekawy artykuł na ta temat zwyrodnienia kręgosłupa pod kątem rehabilitacyjnym http://rehmedis.pl/zwyrodni...

Kaliope
|

Dobrze jest mieć w domu indywidualnie dopasowany do swojego ciała materac, który ulży we wszelkich możliwych bólach kręgosłupa, mięśni. Polecam Art Medic - mnie się bardzo przysłużył. A mitem jest opowiadanie, że spać trzeba na twardym - np. na ziemi.

lukas
|

Po pierwsze nie trzeba kupować materacy, poduszek ortopedycznych bo nie mają żadnego znaczenia dla kręgosłupa. Pozycja embrionalna do snu??????? Polecam nauczenie się biomechaniki kręgosłupa zanim ktoś będzie opowiadał takie bajki!!!!

tyu
|

to trza uczyć w szkole podstawowej . WF złe ćwiczenia pogłębiające wady postawy . , a pozycja embrionalna co za bzdura .