Wiskosuplementacja - metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów

2012-11-09 12:21

Wiskosuplementacja to leczenie zwyrodnienia stawów, polegające na dostawowej suplementacji kwasu hialuronowego. Taki zabieg powoduje wzrost lepkości i elastyczności płynu stawowego, jego odżywienie oraz zwiększenie śliskości chrząstki stawowej. Czy kwas hialuronowy w leczeniu stawów jest skuteczny?

Wiskosuplementacja - metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów
Autor: GettyImages Wiskosuplementacja to leczenie zwyrodnienia stawów, polegające na dostawowej suplementacji kwasu hialuronowego.

Czy kwas hialuronowy może pomóc cierpiącym na zwyrodnienie stawów? Osteoartroza dotyka w wielu krajach nawet 20 proc. osób powyżej 40. roku życia. Jest chorobą, na którą cierpią przede wszystkim osoby w wieku powyżej 50. roku życia. Zwyrodnienie stawu to powolne, rozwijające się i postępujące w miarę upływu lat upośledzenie funkcji stawów na skutek przeciążeń. Przeciążenia te, tzw. mikrourazy, powodują zniszczenie i zniekształcenie stawów. Są one najczęściej następstwem biernego trybu życia (mała aktywność ruchowa, brak codziennych ćwiczeń, brak ruchu) czy rozmaitych urazów. Osteoartroza występuje też bardzo często u osób otyłych.

Zwyrodnienie stawu: leczenie osteoartreozy

Na szczęście do walki z osteoartrozą wkraczają coraz lepsze, coraz nowocześniejsze i skuteczniejsze środki. W ostatnich latach wprowadzono do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów kwas hialuronowy. Jest on głównym składnikiem płynu stawowego. Człowiek ma w organizmie przeciętnie od 7 do 9 gr czystego kwasu hialuronowego. Jego główną cechą jest umiejętność absorpcji, chłonięcia wody – potrafi jej zgromadzić 3-krotnie więcej niż jego własna masa.
W warunkach fizjologicznych hialuronian (sól kwasu hialuronowego) jest związkiem syntetyzowanym i wydzielanym do płynu stawowego przez komórki błony maziowej. Warunkuje on lepko-sprężyste właściwości płynu stawowego oraz odgrywa istotną rolę w prawidłowym ruchu stawu.
W przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów zmniejsza się stężenie hialuronianu. Dlatego postanowiono uzupełnić ubytki kwasu hialuronowego jego syntetycznym odpowiednikiem wprowadzanym dostawowo w iniekcjach. Wiskosuplementacja to właśnie metoda polegająca na dostawowej suplementacji kwasu hialuronowego w bezbolesnych iniekcjach, podawanych w odstępach siedmiodniowych i powtarzanych od trzech do pięciu razy. Taki zabieg powoduje wzrost lepkości i elastyczności płynu stawowego, jego odżywienie oraz zwiększenie śliskości chrząstki stawowej, co poprawia warunki biomechaniczne stawu. Zaletą kwasu hialuronowego jest prawie całkowity brak efektów ubocznych.

Leczenie stawów: jak działa kwas hialuronowy

Obecnie na świecie dostępnych jest kilka produktów - pochodnych kwasu hialuronowego. Istnieje szereg publikacji potwierdzających ich działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i osłaniające na chrząstkę stawową. Są one alternatywą w leczeniu stawów przez stosowanie doustnych preparatów działających objawowo, tzn. łagodzących ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz glikokortykosteroidów.
Leczenie stawów poprzez wstrzykiwanie takiego preparatu umożliwia stabilizację struktury chemicznej płynu stawowego. Przez to poprawia się „smarowanie” stawu, co bezpośrednio zmniejsza ból i poprawia ruchomość chorego stawu. Często już po pierwszym zastrzyku chorzy odczuwają istotną poprawę stanu zdrowia. Jednak pamiętać należy, że preparat nie jest lekiem przeciwbólowym. Jego działanie to przede wszystkim poprawa jakości płynu stawowego i chrząstki stawowej, a efekt ten występuje dopiero po kilku tygodniach od podania pierwszej dawki leku. 
Leczenie stawu: zwykle stosuje się 3 do 5 zastrzyków w odstępach tygodniowych do jednego stawu. Kurację można bezpiecznie powtarzać co kilka–kilkanaście miesięcy nawet wówczas, gdy dolegliwości bólowe nie są bardzo wyraźne. Preparat można bez przeszkód stosować do obydwu stawów kolanowych jednocześnie – na pewno nie przekroczymy w ten sposób dopuszczalnej dawki preparatu.
Podczas stosowania preparatu praktycznie nie występują objawy uboczne, a prawidłowo wykonany zabieg zastrzyku dostawowego nie powoduje wystąpienia dolegliwości bólowych. Nie ma także konieczności spędzania wielu godzin w przychodni po wykonanym zabiegu. Praktycznie zaraz po zastrzyku można wracać do codziennych zajęć. Lek jest dobrze tolerowany przez alergików i osoby przewlekle chore na serce czy choroby układu oddechowego, niezwykle rzadko wywołuje odczyny skórne.

Super Express