Urazy więzadeł na nartach. Co robić gdy mamy uraz więzadeł w kolanie?

2014-01-07 14:52

Urazy więzadeł na nartach zdarzają się w wyniku upadku lub przeciążenia. Objawy urazu więzadeł to silny ból, trzask, uczucie rozchwiania w stawie i krwiak. Co robić, gdy dojdzie do urazu więzadeł? Jak przebiega leczenie takiej kontuzji?

Urazy więzadeł na nartach. Co robić gdy mamy uraz więzadeł w kolanie?
Autor: Photos.com Urazy więzadeł na nartach. Co robić gdy mamy uraz więzadeł w kolanie?

Urazy więzadeł na nartach  mogą się przydarzyć na stoku, kiedy kolano wygnie się mocno do środka, a narta się nie wypnie. Do urazu więzadeł może dojść też pod wpływem uderzenia czy upadku, przy którym noga się nienaturalnie podwinie. Czasem uraz więzadeł w kolanie następuje w wyniku przeciążenia, gdy ciało prowadzące siedzący tryb życia zmuszamy nagle do intensywnego wysiłku. W takim przypadku wystarczy czasem banalne potknięcie czy niefortunne stąpnięcie na nierównym podłożu. Uważać powinni zwłaszcza początkujący narciarze, bo są 10 razy bardziej narażeni na kontuzje niż zaawansowani.

Urazy więzadeł na nartach - objawy

Bardzo silny ból, który następuje po uderzeniu lub wygięciu nogi, charakterystyczny trzask lub chrupnięcie w kolanie w momencie urazu, obrzęk i krwiak, początkowo szybkie ustąpienie bólu i późniejsze narastanie wraz z postępowaniem obrzęku i krwiaka. Bezpośrednio po urazie więzadeł narciarz może chodzić, a nawet samodzielnie zjechać ze stoku. Dolegliwości jednak narastają wraz z upływem czasu i powiększaniem się obrzęku.

Urazy więzadeł na nartach - pierwsza pomoc

Pierwsze co trzeba zrobić w takiej sytuacji to odciążyć i unieruchomić staw oraz jak najszybciej przyłożyć zimny okład. Najlepszy jest oczywiście worek z lodem lub zimny kompres żelowy. Cały czas trzymając na kolanie zimny okład jedziemy do lekarza, najlepiej na ostry dyżur ortopedyczny. U lekarza konieczne jest wykonanie prześwietlenia kolana oraz USG. Wtedy można ocenić co zostało uszkodzone i jaki jest rozmiar kontuzji. Jeśli w pobliżu miejsca, gdzie nastąpił wypadek nie można dostać się do ortopedy - na ma co panikować. Wystarczy zgłosić się do lekarza po środki przeciwobrzękowe i przeciwzapalne oraz kupić ortezę unieruchamiającą staw. Diagnostykę można zrobić po powrocie do domu, kiedy minie pourazowe zapalenie w kolanie.

Urazy więzadeł na nartach - co może się stać

Staw kolanowy poddany jest bardzo silnym obciążeniom i musi się poruszać w różnych płaszczyznach, wzmocniony jest więc jedenastoma rodzajami więzadeł. Podczas urazu naderwaniu lub zerwaniu może ulec każde z nich. Na stoku najczęściej jednak dochodzi do urazów więzadła krzyżowego przedniego oraz pobocznego piszczelowego: naciągnięcia, naderwania lub zerwania więzadła.

Urazy więzadeł na nartach - leczenie

Postępowanie lekarskie zależy od te, które więzadło uległo kontuzji i w jakim stopniu. Naciągnięte więzadła wymagają tylko odciążenia stawu kolanowego i same wrócą do zdrowia. Niektóre naderwane więzadła zregenerują się same. Niekiedy potrzebna będzie artroskopia w celu usunięcia fragmentów tkanek ze stawu. Najpoważniejszą kontuzją jest zerwanie więzadła krzyżowego przedniego, które samo się nie zregeneruje. Potrzebna jest jego rekonstrukcja. W miejsce uszkodzonego więzadła wszczepia się dwa pęczki włókien pobranych z mięśnia uda. Chory wraca do pełnej sprawności po ok. pół roku od operacji, jeśli proces rehabilitacji przebiegnie bez zakłóceń. Interwencja chirurga przy zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego jest niezbędna, bo staw kolanowy pozbawiony tego więzadła staje się niestabilny i zaczyna się nadmiernie zużywać, wkrótce dochodzi do uszkodzeń łękotki i chrząstki. Nieleczone kolano ulega zniszczeniu w ciągu 10-15 lat od urazu więzadeł.