Leki na bóle stawów - leki na stawy uwolnią od bólu

2017-12-22 15:46

Leki na bóle stawów (zarówno te bez recepty, jak i na receptę) pozwolą złagodzić przykre dolegliwości. Można przyjmować tabletki na stawy zawierające substancje przeciwbólowe, można też stosować leki na stawy działające miejscowo. Jaka jest skuteczność jednych i drugich i od czego zależy wybór leku?

Leki uwolnią od bólu stawów
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Leki na bóle stawów - paracetamol
  2. Leki na bóle stawów - kwas acetylosalicylowy
  3. Leki na bóle stawów - ibuprofen
  4. Leki na bóle stawów - meloksykam
  5. Leki na bóle stawów - naproksen
  6. Leki na bóle stawów - diklofenak
  7. Leki na bóle stawów - metamizol
  8. Leki na bóle stawów - deksketoprofen

Leki na bóle stawów (zarówno te bez recepty, jak i na receptę) powinny być dostosowane w zależności do stopnia natężenia bólu oraz możliwych przeciwwskazań do ich zastosowania (szczególnie u osób starszych, stosujących inne leki i cierpiących na choroby przewlekłe).

Leki na bóle stawów - paracetamol

Siła przeciwbólowa paracetamolu nie jest zbyt duża, nie ma też działania przeciwzapalnego. W przeciwieństwie do NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) mogą go stosować osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Paracetamol występuje w wielu lekach pod różnymi nazwami, co jest częstą przyczyną jego przedawkowywania. Jednocześnie z roku na rok notuje się coraz więcej  zgłoszeń działań niepożądanych po zażyciu paracetamolu.

Leki na bóle stawów - kwas acetylosalicylowy

Nazywany też potocznie aspiryną. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu, kwas acetylosalicylowy, poleca się także w bólach reumatycznych. Przeciwwskazany jest w czynnej chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przy nadwrażliwości na aspirynę lub inne leki z grupy NLPZ oraz u osób z zaburzeniami krzepliwości i małopłytkowością. Nie powinno się go też stosować na 5-7 dni przed planowanym zabiegiem operacyjnym, bo zmniejsza krzepliwość.

Leki na bóle stawów - ibuprofen

Działa szybko, ale dość krótko. Jest przeciwwskazany u osób z czynną lub przebytą chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, nadwrażliwością na inne leki z grupy NLPZ. Można go stosować w I i II trymestrze ciąży, a także w okresie karmienia piersią. Niewskazany jest w III trymestrze.

Ważne

Przed użyciem wymienionych w tekście leków zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Leki na bóle stawów - meloksykam

Wykazuje najlepszy współczynnik korzyści do ryzyka. Jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych dla przewodu pokarmowego NLPZ dostępnych bez recepty. Stężenie maksymalne w surowicy osiąga w ciągu 5 godzin po podaniu. Jego głównym wskazaniem jest krótkotrwałe leczenie objawowe zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów. Przeciwwskazania to: astma oskrzelowa, polipy nosa, czynna lub nawracająca choroba wrzodowa, ciąża i okres karmienia piersią. Nie można go stosować u dzieci do 15. roku życia.

Leki na bóle stawów - naproksen

Jego zaletą jest długotrwałe działanie przeciwbólowe. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas równoległego podawania doustnych leków przeciwzakrzepowych, pochodnych sulfonylomocznika (leki na cukrzycę) i sulfonamidów. Przeciwwskazaniem do jego stosowania są też nadwrażliwość na inne NLPZ, astma, polipy w nosie, perforacja lub krwawienia z przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy czynna lub w wywiadzie, ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca, III trymestr ciąży i skaza krwotoczna.

Warto wiedzieć

Maść z jadem żmii zygzakowatej pomaga w łagodzeniu bólów stawowych, mięśniowwych, mięśniowo-powięziowych, nerwobólach, w bólach pourazowych (stłuczenia, krwiaki, naderwanie ścięgien), zapaleniu pochewek ścięgnistych i torebek stawowych. W przypadku bólu stawowego pomaga kapsaicyna pozyskiwana z papryki. Działa silnie rozgrzewająco, a jednocześnie hamuje działanie substancji P – neurotransmitera, dzięki któremu bodźce bólowe przewodzone są do ośrodkowego układu nerwowego.

Leki na bóle stawów - diklofenak

Wchłania się w jelicie cienkim szybko i prawie całkowicie. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga w ciągu 20–60 min po podaniu w postaci tabletek o natychmiastowym uwalnianiu. Występuje też w postaci czopków, a także działających miejscowo żeli i płynów. Stosowany zbyt długo zwiększa ryzyko występowania zdarzeń zakrzepowych tętnic. Dlatego nie można stosować go u osób z zastoinową niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca, chorobą tętnic obwodowych lub naczyń mózgowych.

Leki na bóle stawów - metamizol

Potocznie zwany pyralginą. To najsilniejszy i najbardziej kontrowersyjny lek przeciwbólowy. W USA, Wielkiej Brytanii i w krajach skandynawskich został wycofany z użycia. Nie należy stosować go dłużej niż 7 dni. Szczególną ostrożność muszą zachować pacjenci z ciśnieniem skurczowym poniżej 100 mmHg, z niewydolnością serca, nerek, wątroby, chorobą wrzodową, astmą.

Leki na bóle stawów - deksketoprofen

Od niedawna jest dostępny bez recepty. Ma dwa razy silniejsze działanie od ketoprofenu (np. Ketonal czy Refastin na receptę) i mniej działań niepożądanych. Ale nie mogą go brać kobiety karmiące i w III trymestrze ciąży, chorzy na astmę, przewlekłą niestrawność, niewydolność serca. Lek może powodować zaburzenia widzenia, senność, zawroty głowy.

Warto wiedzieć

Środki działające miejscowo

Niektóre z przedstawionych tu leków doustnych występują też w postaci żeli, maści i kremów, plastrów transdermalnych, aerozoli (np. ibuprofen, często z dodatkiem mentolu, który daje efekt chłodzenia), diklofenak, naproksen czy etofenamat (Traumon).

Skuteczność: działanie leków miejscowych jest zdecydowanie słabsze. Jedynie w przypadku diklofenaku i ketoprofenu wykazano równoważność z postacią doustną.

Dla kogo: dla osób, które nie mogą brać doustnych leków przeciwbólowych, np. ze względu na ich niekorzystny wpływ na śluzówkę żołądka. Ale dotyczy to także seniorów cierpiących na choroby przewlekłe (cukrzyca, nadciśnienie, astma) oraz stosujących już inne leki.

Na co uważać: ryzyko działań niepożądanych w ich przypadku jest zdecydowanie mniejsze, ale także istnieje. Mogą wywoływać wysypkę, podrażnienia, odczyn alergiczny. Nie jest też zalecane ich stosowanie na odsłonięte części ciała, gdyż w kontakcie ze słońcem mogą wywoływać reakcje fototoksyczne lub fotoalergiczne.