ARTRETYZM – mity dotyczące choroby

2012-02-17 11:49 Natasza Socha-Chyrzyński

Miliony ludzi na całym świecie cierpią na schorzenia stawów i różnego rodzaju odmiany artretyzmu. Nic dziwnego więc, że na temat tej choroby powstało sporo mitów, z których większość niekoniecznie jest prawdą.

Artretyzm to choroba, która powoduje stany zapalne poszczególnych stawów. Schorzenie to dotyczyć może jednego stawu, jak i całego organizmu. Artretyzm wywołuje ból oraz obrzęk, a stawy mogą ulec usztywnieniu. Istnieje około stu pięćdziesięciu form artretyzmu. Wśród nich najbardziej charakterystyczna jest dna mocznowa, reumatoidalne zapalenie stawów czy osteoartretyzm.

Artretyzm dotyczy ludzi starszych - mit 1

Nieprawda. Zdaniem lekarzy artretyzm może dotknąć zarówno dziecko, jak i osobę starszą. Badania amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób dowodzą, że ponad dwie trzecie osób dotkniętych tą chorobą ma mniej niż 65 lat, a na 250 dzieci przynajmniej jedno cierpi na artretyzm. Osoby starsze (powyżej 65 roku życia) najczęściej zapadają na osteoartretyzm. Z kolei łuszczycowe czy reumatoidalne zapalenie stawów może przydarzyć się osobie w każdym wieku.

Dieta warzywna może pogorszyć stan choroby - mit 2

Nieprawda. Lekarze i naukowcy zgodnie twierdzą, że nie ma żadnych dowodów na to, że niektóre produkty mogą przyczyniać się do zaognienia artretyzmu. Istnieje jednak mit, że takie produkty jak pomidory, oberżyna, pieprz czy ziemniaki są w dzisiejszych czasach tak nafaszerowane chemią, że zabijają naturalny wapń i magnez, niezbędne do produkcji płynu wewnątrzstawowego. Specjaliści nie potwierdzają tych opinii. Są natomiast zgodni, że zdrowa, świeża żywność, bogata w witaminy i minerały generalnie pomaga naszemu zdrowiu.

Niewiele można zrobić, by wyleczyć artretyzm - mit 3

Nieprawda. Choć choroba ta nie jest uleczalna, współczesna medycyna zna wiele sposobów na złagodzenie tego schorzenia. Badania naukowe dowiodły, że długoterminowa suplementacja glukozaminą działa korzystnie na układ chrzęstny. Stosowanie przez trzy lata glukozaminy u osób ze zwyrodnieniem stawów pomagało odbudować strukturę chrząstki. Osoby stosujące glukozaminę zauważyły też znaczącą poprawę ruchomości stawów kolanowych. Do walki z artretyzmem staje też medycyna tradycyjna i ajurwedyjska. Jej zwolennicy twierdzą, że codzienna dawka kubka ciepłej wody z dodatkiem miodu i cynamonu może skutecznie łagodzić symptomy artretyzmu.

Uprawianie sportu szkodzi chorym na artretyzm - mit 4

Nieprawda. Zdaniem lekarzy wiele osób cierpiących na to schorzenie automatycznie unika ćwiczeń fizycznych w obawie przed bólem. Tymczasem odpowiednia dawka ruchu ma zdecydowanie lepszy wpływ na poprawę samopoczucia u osób dotkniętych artretyzmem, niż takich, którzy bezczynnie leżą w łóżku. U chorych rezygnujących z aktywności fizycznej mięśnie tracą siłę, masę i elastyczność, zakres ruchów stawów staje się bardziej ograniczony, kości cieńsze, tkanka chrzęstna zanika i staje się coraz mniej wytrzymała. W efekcie choroba postępuje znacznie szybciej. Tymczasem ruch zwiększa przepływ płynu stawowego, który odżywia tkankę chrzęstną, powstrzymując rozwój choroby. Wzmacnia też struktury wspomagające stawy i zmniejsza odporność na urazy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Krzych
|
Kaska
|

Pijcie kwas borowy!!! 1/4 lyzeczki na 1,5 l wody , pijcie to przez caly dzien. Dodatkowo pijcie plyn Lugola(jod i jodek potasu)!!

Adam
|

Bardzo wiele osób po zastosowaniu DeepBlue z firmy doTerra odczuwa ogromną ulgę w symptomach artretyzmu, kontuzjach sportowych, skręceniach, skurczach mięśni, stłuczeniach czy siniakach. Ten produkt mozna zamowic na stronie: www.mydoterra.com/deepgreen