To cichy objaw wysokiego cholesterolu. Zwróć uwagę na palce u stóp

2023-05-12 13:23

Wysoki poziom cholesterolu zwykle nie daje objawów. Trudno jest więc rozpoznać ten problem. Są jednak pewne oznaki, które kardiolodzy radzą mieć na uwadze.

To cichy objaw wysokiego cholesterolu. Zwróć uwagę na palce u stóp
Autor: Getty Images To cichy objaw wysokiego cholesterolu. Zwróć uwagę na palce u stóp

Najprostszym sposobem na zbadanie poziomu cholesterolu jest wykonanie badań. Zdaniem ekspertów, są jednak pewne charakterystyczne symptomy, które dają jasno do zrozumienia, że czas udać się do lekarza. 

Niewielkie ilości cholesterolu są zdrowe dla organizmu. Jednak ich wysoki poziom, może zatykać tętnice, a to zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Warto więc mieć świadomość, że zbyt wysoki poziom cholesterolu należy leczyć, aby uniknąć groźnych konsekwencji.

Poradnik Zdrowie: zawał serca

Oznaki wysokiego cholesterolu rozpoznasz po stopach

Jak twierdzi dr Sami Firoozi, kardiolog z Harley Street Clinic, niektóre oznaki nadmiernego poziomu cholesterolu w organizmie mogą pojawić się w palcach u stóp.

Okazuje się, że łamliwe lub wolno rosnące paznokcie u stóp mogą zdradzać, że poziom cholesterolu we krwi jest zbyt wysoki. Wynika to z faktu, że nagromadzenie tłuszczu w tętnicach może powodować chorobę tętnic obwodowych (PAD), co oznacza, że ​​dopływ krwi do kończyn dolnych jest ograniczony.

Jak podaje National Health Service, inne objawy PAD zwykle pojawiają się powoli i obejmują:

 • bóle nóg podczas chodzenia, które ustępują po odpoczynku
 • wypadanie włosów na nogach i stopach
 • drętwienie lub osłabienie nóg
 • otwarte rany na stopach i nogach, które się nie goją
 • kolor skóry na nogach staje się bledszy niż zwykle
 • błyszcząca skóra na nogach
 • zaburzenia erekcji u mężczyzn
 • zanikanie mięśnie nóg

Co powoduje wysoki poziom cholesterolu?

Do nadmiaru cholesterolu prowadzi spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych, palenie papierosów i niewystarczająca aktywność fizyczna w codziennej rutynie. 

Na zbyt wysoki poziom cholesterolu narażone są osoby starsze, a także mające historię hipercholesterolemii w rodzinie. W tym ostatnim przypadku, pacjenci ​​dziedziczą wysoki poziom cholesterolu poprzez wadliwe geny.

Objawy hipercholesterolemii obejmują:

 • obrzęk kostek, kolan lub tylnej części kostek
 • małe, żółte grudki cholesterolu w pobliżu wewnętrznego kącika oka.
 • blady pierścień wokół tęczówki.

Jaki jest najlepszy sposób na obniżenie cholesterolu?

Istnieje wiele sposobów na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Te najbardziej popularne dotyczą przede wszystkim zmiany stylu życia i obejmują zachowanie zdrowej diety o niskiej zawartości tłuszczu, spożywanie większej ilości owoców, warzyw, regularną aktywność fizyczna i rezygnację z palenia papierosów.