Pierwiastki dobre dla serca: potas, wapń, magnez i sód

2011-02-04 15:56

Potas, wapń, magnez i sód to pierwiastki, które współpracują, zapewniając sercu zdrowie i energię do ciężkiej pracy. Nadają sercu dobry rytm. Dbając o zawartość tych składników w diecie, możesz uchronić swoje serce przed nadciśnieniem, zawałem czy arytmią serca.

Pierwiastki dobre dla serca: potas, wapń, magnez i sód
Autor: thinkstockphotos.com Pierwiastki dobre dla serca: potas, wapń, magnez i sód

Pierwiastki dobre dla serca: potas

Dzięki niemu uaktywnia się enzym, który dostarcza sercu energii, pobudzając je do pracy. Potas wraz z magnezem i wapniem sprawia, że nasz najważniejszy mięsień bije regularnie. W czasie wysiłku fizycznego wzmaga skurcze serca, by lepiej dotlenić organizm. Na tym nie kończą się zalety potasu – odgrywa on bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Warunkuje także prawidłową pracę mięśni, wpływając na sprawność ruchową. Potas pobudza również wydzielanie insuliny oraz uczestniczy w spalaniu węglowodanów i białek. Pierwiastek ten bierze też udział w dotlenianiu mózgu, dzięki czemu poprawia koncentrację.

  • Objawy nadmiaru: Zbyt duże ilości potasu w organizmie są niebezpieczne, dlatego leków zawierających ten pierwiastek nie wolno zażywać bez porozumienia z lekarzem. Nadmiar może zaburzyć pracę nerek, a także serca.
  • Objawy niedoboru: Jeśli obserwujesz u siebie nieregularne bicie serca lub dopadają cię skurcze mięśni, prawdopodobnie masz niedobór potasu.
  • Gdzie go szukać: Najwięcej tego pierwiastka dostarczysz organizmowi, sięgając po suszone morele, awokado, figi, jabłka, rodzynki, śliwki i banany. Duże pokłady potasu znajdują się również w pomidorach, ziemniakach, szpinaku. Aby uzupełnić niedobory, jadaj także owoce cytrusowe.

Warzywa i owoce bogate w potas 

Pierwiastki dobre dla serca: wapń

Pierwiastek ten jest niezbędny do skurczu serca i tym samym odgrywa ważną rolę w prawidłowym pompowaniu krwi do wszystkich tkanek ciała. Jego niedomiar może skutkować nawet zatrzymaniem pracy serca. Wraz z potasem wapń reguluje ciśnienie krwi. Oczywiście to nie jedyna rola, jaką ten pierwiastek odgrywa w organizmie. Wapń bierze udział w kształtowaniu szkieletu. Jest budulcem kości i zapobiega osteoporozie. Odpowiednia ilość wapnia ma znaczący wpływ na stan zębów. Pierwiastek ten zapewnia prawidłowe działanie układu nerwowego. Odgrywa też ważną rolę w łagodzeniu skutków alergii.

  • Objawy nadmiaru: Nie zaleca się spożywania więcej niż kilku gramów wapnia dziennie. Większe ilości mogą spowodować nudności, zaparcia, utratę apetytu. Nadmiar wapnia może także doprowadzić do powstania kamieni nerkowych.
  • Objawy niedoboru: Zaniepokoić powinna cię łamliwość kości, często psujące się zęby. Objawem niedoboru wapnia może być drętwienie rąk lub nóg, a także wahania nastrojów, bezsenność i częste krwotoki z nosa.
  • Gdzie go szukać: Najlepszym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory, takie jak ser żółty, twaróg, jogurt. Sporo tego pierwiastka dostarczają też sardynki jedzone razem z ośćmi.

Pierwiastki dobre dla serca: sód

Działa wspólnie z potasem. Gdy zaburzone zostają proporcje między tymi pierwiastkami, potas nie może spełniać swoich podstawowych funkcji. To właśnie przez ścisłą współpracę z potasem sód jest tak ważny dla serca. Minerały te odgrywają istotną rolę w gospodarce wodnej organizmu – razem usuwają z niego nadmiar wody. Sód spełnia również bardzo ważne zadanie w kontrolowaniu ciśnienia krwi.

  • Objawy nadmiaru: Niestety, bardzo często zdarza się, że proporcje pomiędzy sodem a potasem zostają zaburzone. Dzieje się tak głównie przez dietę zbyt bogatą w sól, która jest czystym chlorkiem sodu. Dlatego niedobór tego pierwiastka występuje niezwykle rzadko – najczęściej obserwuje się jego nadmiar. Poważnymi skutkami nadmiaru jest wysokie ciśnienie, a także choroby nerek, wątroby i nasilenie się objawów cukrzycy. Chcąc zmniejszyć ilość tego pierwiastka w organizmie, przede wszystkim należy znacznie ograniczyć jedzenie słonych potraw i mięs.

Pierwiastki dobre dla serca: magnez

Odpowiednia ilość tego pierwiastka w organizmie przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia, co ma wpływ na efektywność pracy serca. Magnez rozszerza tętnice i chroni przed zawałem. Pomaga regulować poziom wapnia i poprawia wchłanianie potasu. Wpływa na utrzymanie prawidłowego rytmu serca i czasem jest podawany dożylnie w celu zredukowania arytmii. Magnezem leczy się zastoinową niewydolność serca. Zauważono również, że osoby pijące twardą wodę, czyli taką, która zawiera dużą ilość magnezu, rzadziej zapadają na choroby serca. Magnez jest również niezwykle ważny dla układu nerwowego. Stabilizuje go i wzmacnia. Usprawnia także pracę mózgu. Wpływa pozytywnie na krzepnięcie krwi. Razem z wapniem stanowi budulec kości i zębów, dlatego odgrywa ważną rolę w profilaktyce osteoporozy. Pierwiastek ten reguluje też napięcie mięśni, pomaga w ich regeneracji.

  • Objawy nadmiaru: Przy przekroczeniu pożądanych przez organizm ilości magnezu mogą pojawić się nudności i biegunka. Są to jednak przypadki bardzo rzadkie, ponieważ organizm sam radzi sobie z nadwyżką tego pierwiastka – najczęściej wydalając ją z moczem.
  • Objawy niedoboru: Drżenie mięśni i powiek, nerwowość, rozdrażnienie to sygnały, że w organizmie może brakować magnezu.
  • Gdzie go szukać: Najbogatszym źródłem magnezu jest kakao, kasza gryczana, warzywa strączkowe, orzechy. Dobrym sposobem na uzupełnienie niedoboru jest picie wody wysokozmineralizowanej.

miesięcznik "Zdrowie"