Czy grozi ci miażdżyca? Rozwiąż test i sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Czy grozi ci miażdżyca? Nieleczona choroba może doprowadzić do poważnych powikłań takich jak udar mózgu czy zawał serca. Aby ich uniknąć, należy regularnie kontrolować organizm. Sprawdź, czy nie znajdujesz się w grupie ryzyka. Wystarczy, że wykonasz prosty test.

Czy grozi ci miażdżyca? Rozwiąż test i sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka
Autor: Getty Images Zmartwiona młoda kobieta cierpi z powodu bólu w klatce piersiowej

Czy grozi ci miażdżyca?

Pytanie 1 z 9
Cukrzyca jest potwierdzona badaniami poziomu cukru we krwi
Zdjęcie

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne opracowało ankietę, która pomaga określić ryzyko choroby i skutków miażdżycy - w postaci zawału serca czy udaru mózgu. Zaznacz, które z poniższych stwierdzeń pasują do ciebie, by dowiedzieć się, czy grozi ci miażdżyca.

Miażdżyca to choroba, której istotą jest przewlekły stan zapalny w błonie wewnętrznej tętnic. Czynnikami ryzyka są m.in. płeć, podwyższone stężenie cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, cukrzyca, mała aktywność fizyczna, otyłość, stres.

Aby leczyć miażdżycę, należy zmienić tryb życia: zdrowo się odżywiać, dbać o prawidłową masę ciała, zwiększyć dawkę ruchu, zerwać z nałogami. Jeśli nie nastąpi poprawa, konieczne jest przyjmowanie odpowiednich leków.

Warto wypróbować
jesz co lubisz dash

Autor: Time S.A

Pamiętaj, że odpowiednio dobrana dieta obniży stężenie „złego” cholesterolu i pomoże w walce z chorobami układu krążenia. Skorzystaj z JeszCoLubisz - innowacyjnego systemu dietetycznego Poradnika Zdrowie i ciesz się indywidualnie dobranym planem oraz stałą opieką dietetyka. Zadbaj o swoje zdrowie i zmniejsz ryzyko miażdżycy, zawału serca czy udaru.