Czy grozi ci miażdżyca?

Czy grozi ci miażdżyca? Nieleczona miażdżyca może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak udar mózgu czy zawał serca. Aby tego uniknąć, należy regularnie kontrolować nasz organizm. Sprawdź, czy nie znajdujesz się w grupie ryzyka.

Czy grozi ci miażdżyca?
Autor: Thinkstockphotos.com Zaznacz, które z poniższych stwierdzeń pasują do ciebie, by dowiedzieć się, czy grozi ci miażdżyca.

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne opracowało ankietę, która pomaga określić ryzyko miażdżycy i jej skutków - w postaci zawału serca czy udaru mózgu. Zaznacz, które z poniższych stwierdzeń pasują do ciebie, by dowiedzieć się, czy grozi ci miażdżyca.

Miażdżyca to choroba, której istotą jest przewlekły stan zapalny w błonie wewnętrznej tętnic. Czynnikami ryzyka są m.in. płeć, podwyższone stężenie cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, cukrzyca, mała aktywność fizyczna, otyłość, stres. Objawy miażdżycy zwykle ujawniają się w starszym wieku. 

Aby leczyć miażdżycę, należy zmienić tryb życia: zdrowo się odżywiać, zrzucić nadwagę, zwiększyć dawkę ruchu, zerwać z nałogami. Jeśli nie nastąpi poprawa, konieczne są leki.

Warto wypróbować
jesz co lubisz dash

Autor: Time S.A

Pamiętaj, że odpowiednio dobrana dieta obniży stężenie „złego” cholesterolu i pomoże w walce z chorobami układu krążenia. Skorzystaj z JeszCoLubisz - innowacyjnego systemu dietetycznego Poradnika Zdrowie i ciesz się indywidualnie dobranym planem oraz stałą opieką dietetyka. Zadbaj o swoje zdrowie i zmniejsz ryzyko miażdżycy, zawału serca czy udaru.