Naczyniaki mózgu - przyczyny, objawy i leczenie

2018-06-27 10:32

Naczyniaki mózgu to nieprawidłowe połączenie tętnicy i żyły w mózgu. Naczyniaki mózgu mogą doprowadzić do wielu powikłań, spośród których najgroźniejszym jest krwotok śródmózgowy. Jakie są przyczyny i objawy naczyniaków mózgu? Na czym polega leczenie?

Naczyniaki mózgu - przyczyny, objawy i leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Naczyniaki mózgu - przyczyny, objawy i leczenie

Spis treści

  1. Naczyniaki tętniczo-żylne mózgu - przyczyny
  2. Naczyniaki tętniczo-żylne mózgu - objawy
  3. Naczyniaki tętniczo-żylne mózgu - diagnostyka
  4. Naczyniaki tętniczo-żylne mózgu - leczenie

Naczyniaki mózgu, inaczej malformacje tętniczo-żylne mózgu, to nieprawidłowe skupiska naczyń powstałe w wynik połączenia tętnic i żył w mózgu.

W naczyniaku krew płynie pod wysokim ciśnieniem, z dużą prędkością, co uniemożliwia przekazanie komórkom mózgowym tlenu.

Naczyniaki tętniczo-żylne mózgu - przyczyny

Jeszcze do niedawna naczyniaki były uważane za zmiany wrodzone. Podejrzewano, że formują się w końcowym okresie rozwoju płodowego.

Jednak obecnie uważa się, że mogą rozwinąć się także po urodzeniu. Nie stwierdzono dotychczas ewidentnego związku między występowaniem naczyniaków mózgu a płcią, ale odnotowano przypadki (choć bardzo rzadkie) rodzinnego występowania choroby.

Schorzenia, takie jak zespół Rendu-Osler-Webera, zespół Wyburn-Masona, zespół Sturge-Webera, sprzyjają powstawaniu naczyniaków w mózgu.

Naczyniaki tętniczo-żylne mózgu - objawy

Naczyniaki mózgu pojawiają się najczęściej między 2. a 4. dekadą życia i nie dają charakterystycznych objawów. Pierwszymi symptomami choroby są najczęściej:

Obecność naczyniaków mózgu sugerują napary padaczkowe, zwłaszcza jeśli rozpoczynają się w drugiej dekadzie życia.

Mogą się też pojawić objawy neurologiczne, tj. neuralgia nerwu trójdzielnego, zaburzenia słuchu, pamięci i widzenia, jednak są one najmniej specyficznymi objawami naczyniaków mózgu.

Naczyniaki tętniczo-żylne mózgu - diagnostyka

W przypadku podejrzenia naczyniaków mózgu, wykonuje się badanie arteriograficzne. Arteriografia to badanie radiologiczne (RTG z użyciem kontrastu) polegające na obrazowaniu tętnic i naczyń niewidocznych na zwykłym zdjęciu rentgenowskim. Pozwala ona na dokładne ustalenie układu naczyń oraz szybkości przepływu krwi.

Naczyniaki tętniczo-żylne mózgu - leczenie

Istnieją trzy metody leczenia naczyniaków mózgu - otwarta operacja, embolizacja endowaskularna (zamknięcie naczynia) i radiochirurgia stereotaktyczna (wykorzystuje się promieniowanie jonizujące skupione jedynie na wyznaczonym obszarze) lub połączenia wybranych metod.