Arterioskleroza - co to jest?

2023-03-22 21:08

Arterioskleroza to ogólna nazwa stanów związanych ze stwardnieniem tętnic. W przebiegu tych schorzeń takich jak miażdżyca tętnic wieńcowych dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Tych chorób nie należy lekceważyć, ponieważ ich powikłania, mogą prowadzić do niebezpiecznych incydentów sercowo-naczyniowych. Jak rozpoznać arteriosklerozę i jak jej zapobiegać?

Arterioskleroza - co to jest?
Autor: Getty Images Lekarz przy użyciu stetoskopu bada serce pacjenta

Arterioskleroza - co to takiego?

Zdrowe tętnice są elastyczne, ale z upływem lat oraz pod wpływem innych czynników stają się grubsze i sztywniejsze. Jeśli do tego dochodzi - mowa o arteriosklerozie. Stwardnienie tętnic prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Zazwyczaj pod wpływem konkretnych czynników takich jak nadmiar cholesterolu we krwi czy wysokiego ciśnienia krwi.

Na rozwój schorzeń związanych ze stanem tętnic mogą mieć wpływ także inne czynniki np. obciążenie genetyczne w postaci hiperlipidemii oraz rozwój cukrzycy związanej z wysokim poziomem glukozy we krwi. Areterioskleroza może objawiać się na kilka różnych sposobów w zależności od tego, jakie tętnice zaatakuje.

Jeśli blaszka miażdżycowa zablokuje naczynia wieńcowe zaopatrujące mięsień serca w krew, może doprowadzić do choroby wieńcowej. Należy pamiętać, że arterioskleroza może zaatakować naczynia krwionośne wszystkich rozmiarów i prowadzić do ich poważnych uszkodzeń, dlatego schorzeń związanych z tym aspektem, nie należy bagatelizować.

Jak wykryć areteriosklerozę?

Łagodne przypadki arteriosklerozy zwykle nie powodują charakterystycznych objawów, dlatego tak istotne są regularne kontrole u lekarza i wykonywanie podstawowych badań np. profilu lipidowego. Jeśli jednak symptomy schorzenia się pojawią, nie należy ich ignorować, ponieważ mogą doprowadzić m.in. do udaru mózgu.

W trakcie wizyty lekarz może osłuchać konkretne tętnice przy pomocy stetoskopu, by sprawdzić przepływ krwi. Specjalista może także zalecić wykonanie badań dodatkowych takich jak badania obrazowe serca, czyli np. rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Medyk może również zlecić przeprowadzenie testów czynności serca takich jak elektrokardiogram (EKG) i echokardiogram.

Poradnik Zdrowie: miażdżyca

Jak zapobiegać arteriosklerozie?

Eksperci nie pozostawiają złudzeń: najlepszym sposobem jest zapobieganie stwardnieniu tętnic. Profilaktyka zmniejsza ryzyko rozwoju blaszek miażdżycowych w tętnicach, a tym samym zablokowania naczyń krwionośnych. Zapobieganie arteriosklerozie opiera się na kontroli ciśnienia krwi oraz zarządzeniem czynnikami ryzyka, czyli np. monitorowaniu swojego stanu zdrowia pod kątem rozwoju cukrzycy typu 2.

By uchronić się przed chorobą, należy pamiętać o odpowiednim stylu życia. Ważna jest aktywność fizyczna, dieta bogata w owoce i warzywa, a także rzucenie palenia, jeśli dana osoba zmaga się z tym nałogiem.