Miażdżyca (arterioskleroza) - objawy i leczenie

2011-09-30 10:33

Miażdżyca czyli arterioskleroza, zaczyna się niewinnie: coraz częściej mamy zadyszkę po wejściu na pierwsze piętro i nawet po krótkim spacerze bolą nas łydki. Niezdjagnozowana i nie leczona w porę może skończyć się może zawałem serca, udarem mózgu, amputacją nogi.

Miażdżyca (arterioskleroza) - objawy i leczenie
Autor: thinkstockphotos.com

Każdy narząd opleciony jest siecią naczyń krwionośnych. To nimi do wszystkich tkanek dociera życiodajna krew zapewniająca prawidłową pracę organizmu. Zdrowe tętnice przypominają gładkie elastyczne rurki. Kurczą się i rozszerzają, co zapewnia swobodny przepływ krwi. Niestety, z wiekiem naczynia twardnieją. Na ścianach tętnic odkładają się cząsteczki tłuszczu, białka i sole wapienne. Jeśli we krwi krąży zbyt dużo cholesterolu (zwłaszcza tego o niskiej gęstości, czyli LDL), odkłada się on w ścianach tętnic w postaci tzw. złogów, inaczej blaszki miażdżycowej. Zwężają one i usztywniają naczynia. Choć złogi cholesterolowe mogą się pojawić w każdej tętnicy, najczęściej powstają w tętnicach wieńcowych serca, szyjnych, które zaopatrują mozg w krew oraz tętnicach doprowadzających krew do nóg. Na skutek osadzania się blaszki miażdżycowej naczynia krwionośne zwężają się i krew ma coraz większe trudności, by się przez nie przecisnąć. Serce, które działa jak pompa, przyspiesza pracę i krew płynie szybciej. Dzięki temu do poszczególnych narządów dociera tyle krwi, ile trzeba, ale jednocześnie jest to nadmierny wysiłek dla samego serca. Mięsień rozrasta się więc, żeby sprostać zadaniu i domaga się większej porcji utlenowanej, odżywczej krwi. Tymczasem zwężone blaszką miażdżycową tętnice wieńcowe są zbyt wąskie, by rozrośnięty mięsień dostał tyle krwi, ile potrzebuje. Dochodzi do niedotlenienia serca. Powoduje to bóle w klatce piersiowej zwane wieńcowymi (tzw. dusznicę bolesną). Z czasem ból taki pojawia się nawet po niewielkim wysiłku.

Objawy miażdżycy

Wzrost ilości cholesterolu we krwi lub nieprawidłowa proporcja jego frakcji zwykle przez długi czas nie daje żadnych niepokojących objawów. Dopiero gdy nasze tętnice zwężone są co najmniej o połowę, zauważamy, że coś jest nie tak: łatwiej się męczymy, możemy mieć trudności z koncentracją i zapamiętywaniem. W bardzo rzadkich przypadkach złogi cholesterolowe odkłada ją się w skórze, widać je jako żółte zgrubienia, zwykle w okolicy powiek, w zgięciu łokcia, pod piersiami. Mogą się też tworzyć w postaci guzków na ścięgnach nadgarstków i ścięgnie Achillesa.

Miażdżyca - sposoby diagnozowania choroby

Niestety, nie ma jednego specjalistycznego badania, które pozwoliłoby z całą pewnością potwierdzić miażdżycę. Gdy w tętnicach jest już bardzo dużo blaszki miażdżycowej, można ją wykryć za pomocą USG. Na monitorze widać wtedy poszerzenie oraz pogrubienie ścian naczyń. Przydatne jest badanie USG z przystawką Dopplera, dzięki któremu lekarz może ocenić za burzenia przepływu krwi przez naczynia. Stan tętnic wieńcowych pozwala ocenić tomografia komputerowa i koronarografia. Ryzyko zagrożenia miażdżycą można też oszacować, badając poziom cholesterolu, jego frakcji LDL (złej) i HDL (dobrej) oraz stężenie triglicerydow we krwi.

Leczenie miażdżycy

W przypadku stwierdzenia wysokich poziomów lipidów we krwi w pierwszej kolejności należy zmienić tryb życia: zdrowo się odżywiać, zrzucić nadwagę, zwiększyć dawkę ruchu, zerwać z nałogami. Nierzadko przywraca to prawidłowe stężenia lipidów. Jeśli tak się nie stanie, stosuje się leki obniżające poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi (statyny, fibraty). Zwłaszcza statyny zażywane regularnie powodują zmniejszenie grubości blaszki miażdżycowej. Leczeniem uzupełniającym jest też przyjmowanie małych dawek aspiryny zmniejszającej krzepliwość krwi. Nie ma niestety leków, które zupełnie likwidują zmiany miażdżycowe.

Profilaktyka w leczeniu miażdżycy

W profilaktyce chorób układu krążenia duże znaczenie, a niektórzy lekarze twierdzą, że najważniejsze, ma odpowiednia dieta. Taka, która zawiera wszystko, co jest potrzebne do prawidłowego odżywienia organizmu, a jednocześnie pozwala obniżyć poziom cholesterolu we krwi. W optymalnej diecie zapobiegającej miażdżycy powinny znaleźć się:

  • Sterole roślinne: są np. w olejach roślinnych i nasionach roślin oleistych (soja,słonecznik, sezam oraz orzechy).To naturalne składniki komórek pełniące w roślinach funkcje podobne do tych, jakie w komórkach człowieka spełnia cholesterol. Sterole roślinne spożyte w jednym posiłku z cholesterolem konkurują z nim oto, który z nich zostanie wchłonięty z przewodu pokarmowego. Ale sterole roślinne są szybsze, więc dzięki nim mniej cholesterolu pozostaje w organizmie, co w efekcie pomaga obniżyć jego stężenie we krwi. Codzienne spożywanie od 1 do 3 g steroli roślinnych pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) nawet o 5-15 proc. Niestety, w naszej diecie jest za mało nasion i roślin oleistych. Można się jednak wspierać, wprowadzając do jadłospisu produkty spożywcze wzbogacone w roślinne sterole (margaryny, jogurty).
  • Kwasy z grupy omega - 3: w dużych ilościach występują w tłustych rybach morskich, a także w oliwie i oleju, np. rzepakowym. Kwasy te dobrze wpływają na obniżenie poziomu złego cholesterolu oraz trójglicerydów i w ten sposób zmniejszają ryzyko miażdżycy. Większość złego cholesterolu i trójglicerydów (tłuszczów) krążących we krwi pochodzi z jedzenia lub jest wytwarzana np. ze zjedzonych węglowodanów. Jeśli energia zawarta w pożywieniu nie będzie wykorzystana przez organizm, zostanie przechwycona i zmagazynowana przez komórki tłuszczowe w postaci trójglicerydów. Aby między posiłkami organizmowi nie brakowało energii do działania, specjalne hormony pobierają z komórek tłuszczowych odpowiednią porcję trójglicerydów. Następnie są one przekształcane w wolne kwasy tłuszczowe i zużywane przez organizm. U osób, które cierpią na zaburzenia pracy układu pokarmowego, część trójglicerydów nie będzie przetworzona w wolne kwasy tłuszczowe. Pozostaną one we krwi i z czasem staną się przyczyną miażdżycy.
  • Allicyna: jest aminokwasem, w który bardzo zasobny jest czosnek. Razem z innymi jego składnikami – ajoenem i garlicyną - skutecznie pomaga obniżyć poziom cholesterolu, średnio o l0 proc. Wystarczy codziennie zjadać 2-3 ząbki.
  • Resweratrol: to związek z grupy fenoli, który jest obecny w skorce wielu owoców, m.in. czerwonych winogron, morwy, czarnej porzeczki. Resweratrol jest silnym przeciwutleniaczem i chroni tętnice przed cholesterolem. Sprawia też, że we krwi podnosi się poziom dobrego cholesterolu. Warto wiedzieć, że spożywany w czerwonym winie jest najskuteczniejszy.
  • Flawonoidy: to substancje roślinne, które w dużych ilościach występują m.in. w owocach cytrusowych, warzywach (np. pomidorach, brokułach, papryce, sałacie), kaszy gryczanej, herbacie - szczególnie zielonej i czerwonej. Flawonoidy bardzo korzystnie działają na organizm, a wyjątkowo dobroczynnie wpływają na układ krążenia. Ograniczają bowiem tworzenie się zakrzepów krwi będących przyczyną udarów mózgu. Zmniejszają utlenianie się cholesterolu LDL, który ma niską gęstość; jego utlenianie powoduje bowiem zwiększanie tej gęstości i zatykanie tętnic.
  • Błonnik: jest tylko w warzywach, owocach, otrębach, gruboziarnistych kaszach i pieczywie pełnoziarnistym. Błonnik rozpuszczalny, czyli pektyna, hamuje wchłanianie cholesterolu pokarmowego w jelitach, co prowadzi do zwiększenia jego produkcji w wątrobie, a w konsekwencji obniżenia stężenia cholesterolu we krwi. Natomiast błonnik nierozpuszczalny działa jak szczotka, usuwając z jelita nadmiar tłuszczu i toksyczne produkty przemiany materii.

Podręczna encyklopedia zdrowia - pytania i odpowiedzi