Miażdżyca aorty brzusznej - objawy, diagnostyka i leczenie

2023-03-02 11:13

Miażdżyca aorty brzusznej związana jest ze zmianami zwyrodnieniowymi w ścianach naczyń. Choroba początkowo przebiega bezobjawowo, a dopiero w zaawansowanym stadium pojawiają się niepokojące objawy. Na co należy zwrócić uwagę i jak wygląda leczenie?

Miażdżyca aorty brzusznej - objawy, diagnostyka i leczenie
Autor: Getty Images Miażdżyca aorty brzusznej bardzo długo nie daje żadnych objawów.

Spis treści

  1. Miażdżyca aorty brzusznej – czym jest?
  2. Miażdżyca aorty brzusznej – grupa ryzyka
  3. Miażdżyca aorty – objawy
  4. Miażdżyca aorty brzusznej – badania diagnostyczne
  5. Miażdżyca aorty brzusznej – leczenie

Miażdżyca aorty brzusznej to podstępna choroba, która początkowo nie daje żadnych objawów. Nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci. Kluczową rolę odgrywa profilaktyka i prowadzenie zdrowego stylu życia.

Poradnik Zdrowie: miażdżyca

Miażdżyca aorty brzusznej – czym jest?

Aorta to największe naczynie tętnicze człowieka. Wychodzi z lewej komory serca. Jej najważniejszym zadaniem jest rozprowadzanie utlenionej krwi do każdej tkanki organizmu. Miażdżyca aorty brzusznej to stan, w którym w aorcie brzusznej gromadzi się blaszka miażdżycowa. W jej skład wchodzą głównie tłuszcze, w tym cholesterol i komórki zapalne. Blaszki miażdżycowe stopniowo zwężają światło tętnicy, ograniczając przepływ krwi. Nieleczona choroba może doprowadzić do śmierci.

Miażdżyca aorty brzusznej – grupa ryzyka

Powstawaniu blaszki miażdżycowej sprzyja zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Na zachorowanie na miażdżycę aorty brzusznej najbardziej narażone są osoby po 50. roku życia. Nie bez znaczenie są czynniki genetyczne i predyspozycje rodzinne. Ryzyko zachorowania wzrasta u osób prowadzących niezdrowy styl życia. Niekorzystny wpływ ma:

  • Spożywanie dużej ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego
  • Spożywanie dużej ilości cukrów prostych
  • Przewlekły stres
  • Palenie papierosów
  • Brak aktywności fizycznej

W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się osoby, u których występują inne choroby przewlekłe np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy otyłość.

Miażdżyca aorty – objawy

Objawy miażdżycy aorty uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby. Postępujące odkładanie złogów w aorcie brzusznej prowadzi do jej zwężenia, co na początku nie wiąże się z żadnymi objawami.

W zaawansowanym stadium choroby pacjent może zaobserwować trudności z koncentracją, szybsze męczenie się (nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym), ból w klatce piersiowej, pogorszone samopoczucie. W przypadku podejrzenia zmian miażdżycowych należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Miażdżyca aorty często wykrywana jest przypadkiem, gdy lekarz zleci pacjentowi wykonanie badania USG, z powodu niepokojącego wyniku poziomu cholesterolu.

Miażdżyca aorty brzusznej – badania diagnostyczne

By stwierdzić, czy pacjent choruje na miażdżycę aorty brzusznej, a także by ocenić zaawansowanie zmian, należy wykonać USG dopplerowskie, które pozwala uwidocznić przepływ krwi przez naczynia. To nieinwazyjne i niewymagające wcześniejszego przygotowania badanie.

Bardzo dokładnym, jednak inwazyjnym badaniem jest angiografia polegająca na wprowadzeniu do naczyń cewników, przez które zostaje podany kontrast. Możliwe jest zaobserwowanie zarysu naczyń i odnalezienie ewentualnych zwężeń. Kolejnym badaniem obrazowym jest tomografia komputerowa z podaniem kontrastu.

Do pełnej diagnostyki niezbędne jest wykonanie lipidogramu, który pozwala na oznaczenie we krwi stężenia frakcji poszczególnych lipidów. Miażdżyca wiąże się z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL oraz cholesterolu całkowitego.

Miażdżyca aorty brzusznej – leczenie

Osoba, u której wykryto miażdżycę aorty brzusznej powinna zostać poddana terapii. Farmakologiczne leczenie miażdżycy opiera się na podawaniu statyn, których działanie polega na hamowaniu enzymu odpowiedzialnego za wytwarzanie cholesterolu.

Statyny zapobiegają pękaniu blaszki miażdżycowej. W niektórych przypadkach niezbędne okazuje się wykonanie zabiegu chirurgicznego. W leczeniu miażdżycy aorty brzusznej niezwykle ważna jest zmiana stylu życia – zrezygnowanie z palenia papierosów, spożywania alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej.

Kluczowa jest zmiana diety, która pomoże w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi. Należy ograniczyć spożywanie masła, tłustego nabiału, tłustego mięsa, produktów zawierających niezdrowe nasycone kwasy tłuszczowe. W codziennym menu powinny się znaleźć produkty będące źródłem błonnika i białka. Warto sięgać po oliwę z oliwek, ryby bez skóry, produkty pełnoziarniste i te bogate we flawonoidy (np. pomidory, cebula, grejpfrut, ciemne winogrona).