Już miesiąc przed zawałem serca pojawiają się pierwsze objawy. Nie bagatelizuj ich

2022-11-08 13:39

Zawał serca to stan zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowej opieki medycznej. Tymczasem jest grupa objawów, która manifestuje zbliżający się atak serca, nawet kilka tygodni przed nim. Dlatego tak ważna jest obserwacja organizmu. Oto symptomy, które powinny wzbudzić czujność.

Młody mężczyzna z bólem w klatce piersiowej
Autor: Getty Images Już miesiąc przed zawałem serca pojawiają się pierwsze objawy. Nie bagatelizuj ich

Zawał serca, potocznie określany jako atak serca, zwykle przychodzi w najmniej spodziewanym momencie. Jego najczęstszą przyczyną jest choroba wieńcowa, czyli miażdżyca naczyń wieńcowych. Ten stan zagrożenia życia wymaga niezwłocznego wezwania pogotowia ratunkowego.

Zawał serca to nie tylko ból w klatce piersiowej

Choć atak serca może przebiegać pod różnymi postaciami, to znaczy od prawie niezauważalnych do bardzo silnych. Najbardziej charakterystycznym objawem ataku serca, występujący u około 80 proc. pacjentów, jest ból w klatce piersiowej. Niemniej nie zawsze symptomy zawału są niespodziewane. Czasem serce może wysłać ostrzegawcze sygnały kilka dni, a nawet tygodni wcześniej. Niezwykle jest zatem baczna obserwacja organizmu. Nie należy bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów czy zmian w pracy serca.

Na łamach czasopisma "Circulation" ukazały się badania, z których wynika, że objawy mogą pojawić się kilka tygodni przed zawałem. Wzięło w nim udział 500 kobiet, które doświadczyły ataku serca. Aż 95 proc. z nich odpowiedziało, że serce wysyłało nietypowe sygnały ostrzegawcze przed zawałem. 

Poradnik Zdrowie: zawał serca

Na te objawy koniecznie zwróć uwagę

Znajomość objawów, które zapowiadają zawał serca, może wiele zmienić. Szybkie rozpoznanie i udzielnie właściwej pierwszej pomocy może uratować życie, zminimalizować zakres uszkodzeń serca w przebiegu zawału. Oto 12 nietypowych symptomów ataku serca, których nie warto bagatelizować:

  1. chroniczne zmęczenie,
  2. zaburzenia snu,
  3. duszność,
  4. niestrawność (m.in. silny ból lub uczucie pieczenia w nadbrzuszu),
  5. ból szyi lub szczęki,
  6. zawroty głowy,
  7. ból ramienia,
  8. zgaga,
  9. drętwienie kończyn,
  10. nawracający, uporczywy kaszel,
  11. zimne poty,
  12. niewielki ucisk lub gniecenie w klatce piersiowej.

Na tegorocznej konferencji American Heart Associaton w Dallas omówiono wyniki analizy, w której prześledzono dane medyczne 567 mężczyzn w przedziale wiekowym od 35 do 65 lat. 56 proc. ochotników, którzy mieli objawy, skarżyło się na silny ból w klatce piersiowej. Natomiast 13 proc. doświadczyło duszności, zawrotów głowy, omdlenia, a 4 proc. – kołatania serca. W ramach tego badania odnotowano, że symptomy przed zawałem pojawiały się u 53 proc. uczestników.

Autorzy badania zaznaczają, że ból w klatce piersiowej lub duszność u mężczyzn w średnim wieku są najbardziej charakterystycznymi objawami zawału. Jednocześnie zwracają uwagę, że nie każdy przypadek, sygnalizowany tym dolegliwościami, musi oznaczać zawał serca.