Jak leczyć opuchliznę nóg? [Porada eksperta]

2011-09-19 19:44

Od roku, a może nawet trochę więcej mam spuchnięte nogi. Widoczne to jest po obuwiu, w którym chodzę, bo jest szersze i nie mogę kupować wysokich kozaków. Mam zaledwie 19 lat, byłam już u lekarza, ale nic konkretnego mi nie poradził. Powiedział tylko żebym jadła magnez z witaminą B6. Czasami bolą mnie nogi w łydce, zaczynają mi też pękać naczynka. Czy mogą to być objawy żylaków (moja mama ma żylaki)? Mam też wysokie ciśnienie, zażywam tabletki Metoprolol. Może powinnam smarować nogi jakimiś żelami? Mogłaby mi pani doktor coś doradzić, może powinnam zażywać jakieś tabletki?

Porada internisty
Autor: Getty Images

Przyczyny pojawiania się obrzęków mogą bardzo różne. Należą do nich: nadmierne spożycie soli (może ona być nie tylko w solniczce, ale także w żywności wytwarzanej przemysłowo), siedzący tryb życia, nadwaga, palenie papierosów, niektóre schorzenia natury endokrynologicznej.

Nie wspomina pani nic o swojej wadze ani o trybie życia. Z metod zawsze godnych polecenia jest jedzenie zdrowej żywności – oznacza to kilka porcji owoców i warzyw w ciągu dnia, ciemnego pieczywa na zakwasie, białego chudego serca, nisko zmineralizowanej wody. Należy unikać wędlin, ostrych żółtych serów, kostek rosołowych, białego pieczywa (zwłaszcza bagietek). Ważne jest dbanie o prawidłową wagę oraz regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych.

Nie ma żeli likwidujących opuchnięcie nóg. Powierzchowne żyłki mogą sugerować wczesny etap niedomogi systemu żył kończyn dolnych, zwłaszcza przy dodatnim wywiadzie rodzinnym w tym kierunku. Wskazana jest konsultacja u swojego lekarza rodzinnego w tym zakresie, być może warto będzie wykonać USG tętnic i żył kończyn dolnych. O ewentualnym wykonaniu badania zdecyduje lekarz po zbadaniu w gabinecie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta