Na ból mięśni, stawów i kręgosłupa. Ta nietypowa terapia też boli, ale daje efekty

2024-02-01 16:42

Ból mięśni, stawów, kręgosłupa? W pewnym wieku, w dodatku przy siedzącym trybie życia, mawia się, że "dopóki boli, znaczy, że żyję". Jednak warto pamiętać o tym, że ból wcale nie musi być nieodłączną częścią naszego życia. Istnieją metody, które mogą nieść ulgę i niwelować dolegliwości bólowe. Co warto wiedzieć o pinoterapii?

Na ból mięśni, stawów i kręgosłupa. Ta nietypowa terapia też boli, ale daje efekty
Autor: Getty Images Na ból mięśni, stawów i kręgosłupa. Ta nietypowa terapia też boli, ale daje efekty

Nietypowa metoda leczenia bólu

Przewlekły ból to dolegliwość, która może skutecznie obniżać jakość życia, psuć samopoczucie, pogarszać funkcjonowanie społeczne. Nawet czasowe doświadczenie bólu może obniżać nastrój i wpływać na życie w wielu obszarach.

Dlatego tak ważne jest znalezienie właściwej dla siebie metody leczenia bólu. Oprócz farmakoterapii, która może mieć skutki uboczne, warto znaleźć alternatywne rozwiązania.

Rany się zagoiły, ale to wciąż boli

Wśród metod niefarmakologicznych, warto wskazać manualne sposoby pracy z ciałem. Jedną z takich form terapii jest pinoterapia, która może pobudzać ciało do samouzdrawiania.

Co to jest pinoterapia (pinopresura)

Pinoterapia, zwana też pinopresurą, to zabieg, który – choć ma na celu walkę z przewlekłym bólem - może też sam w sobie być bolesny.

To sposób bazujący na wiedzy i doświadczeniu czerpanych z różnych typów terapii jak akupresura, akupunktura, refleksoterapia, jak również fizjoterapia i różne techniki masażu.

Piny, które wykorzystuje się do pinoterapii, to narzędzia, które wyglądem mogą przypominać cienkie gwoździe. Wykonane są z mosiądzu. Umieszcza się w różnych punktach ciała.

Pobudzając w ten sposób określone rejony organizmu do działania, napięcia lub rozluźnienia, można oddziaływać również na inne części ciała czy narządy.

W zależności od stanu pacjenta, przyczyn i celów zabiegu, a także od indywidualnego progu odczuwania bólu, można stosować bodźce delikatne lub mocniejsze.

Stosuje się techniki polegające m.in. na uciskaniu pinami dwóch punktów naraz, opukiwanie lub inne sposoby umieszczania pinów na ciele.

Czy pinoerapia boli? Można odpowiedzieć: to zależy. Niekiedy pacjenci odczuwają ból, dyskomfort, pieczenie. Odczucia te mogą się utrzymywać także po zabiegu, nawet przez kilka kolejnych dni. Na skórze mogą zostać również ślady czy delikatne przerwanie tkanek.

Pinoterapia - zalecenia i przeciwwskazania

Pinoterapię można praktykować w celu poprawy stanu zdrowia przy zaburzeniach czucia, bólach stawów, bólach głowy, bólach przeciążeniowych, przy obrzękach, stanach wzmożonego napięcia, po urazach, a nawet na blizny. Bywa również wykorzystywana jako element terapii w chorobie Parkinsona.

Pinoterapii nie należy stosować u osób w ciąży, przechodzących infekcje, chorujących na padaczkę, mających w wywiadzie problemy kardiologiczne, cierpiących z powodu nowotworów. Profesjonalnie przeprowadzony zabieg powinien poprzedzić wywiad o stanie zdrowia.