5 czerwonych flag, przed którymi ostrzegają eksperci. Tych rzeczy nie rób, jeśli chcesz być zdrowy

2022-11-14 12:28

Na nasze zdrowie ma wpływ kilka czynników, ale na wiele z nich mamy wpływ. Styl życia ma ogromne znaczenie dla rozwoju wielu groźnych chorób. Eksperci wskazują na "czerwone flagi", których nie powinniśmy ignorować, jeśli chcemy być zdrowi i wolni od wielu schorzeń.

Czerwone flagi, przed którymi ostrzegają eksperci. Tych rzeczy nie rób, jeśli chcesz być zdrowy
Autor: Getty Images "Czerwone flagi", przed którymi ostrzegają eksperci. Tych rzeczy nie rób, jeśli chcesz być zdrowy

"Badania nieustannie pokazują, że sposób, w jaki żyjemy, jest powiązany z ryzykiem chorób przewlekłych” – mówi dr Bethany Agusala z UT Southwestern Medical Center. Zmiany w naszym stylu życia mogą jednak zdziałać cuda. Naukowcy podkreślają, że wprowadzenie w życie zdrowych nawyków może obniżyć ryzyko zachorowania na wiele chorób takich jak choroby serca i związane z nimi udary mózgu, cukrzycę typu 2 i choroby nowotworowe.

Oto 5 "czerwonych flag", na które powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli pragniemy być zdrowi. Eksperci wyjaśniają, dlaczego są tak istotne.

Zdrowo Odpytani, odc. 1 Cukrzyca

Siedzący tryb życia i mało ruchu

Naukowcy ostrzegają, że spędzanie wielu godzin w ciągu dnia w pozycji siedzącej, zwłaszcza podczas oglądania telewizji, może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu. Jennette Garcia, adiunkt sportu i nauk o ćwiczeniach na University of Central Florida wyjaśnia: "Odkryliśmy, że nie wszystkie rodzaje siedzącego trybu życia są sobie równe i że być może powinniśmy bardziej skupić się na ograniczeniu oglądania telewizji niż skupianiu się na siedzeniu związanym z wykonywaniem pracy".

Niebezpieczne suplementy diety

Półki aptek i sklepów uginają się od suplementów dostępnych bez recepty. Jednak jak zaznaczają eksperci, większość z nich nie jest weryfikowanych pod względem jakości. Przykładem takich preparatów, są chociażby produkty odchudzające, które zawierają składniki podobne do narkotyków. Dyplomowana dietetyczka Jennifer Trevino ostrzega: "Wszyscy zawsze próbują znaleźć tę magiczną pigułkę. To po prostu próba sprzedania ci marzenia, ale za szkodliwą, niebezpieczną cenę".

Nadmierne kilogramy

Lekarze podkreślają, że otyłość to choroba, która jest przyczyną także innych zdrowotnych problemów. Prof. epidemiologii i żywienia na Harvard Chan John Stare podkreśla, że pierwsze dodatkowe 2,5 kg w wieku 25 lat, już powinno nas zaniepokoić i zmobilizować do podjęcie działań. Ekspert podkreśla, że ignorowanie nadwagi, może przerodzić się w otyłość.

Pomijanie szczepień przeciwko COVID-19

Czy przyjąłeś wszystkie zalecane szczepienia przeciwko COVID-19? Jeśli nie, to nie jest w pełni chroniony przed zakażeniem i jego konsekwencjami. Epidemiolożka z University of Illinois w Chicago Katrine Wallace podkreśla: "Istniał ogromny nacisk na pełne zaszczepienie ludzi, czyli dwie dawki, ale nie tak duży nacisk na dawkę przypominającą. Wiele osób po prostu nie rozumie, że booster jest teraz dostępny dla wszystkich".

Palenie papierosów

Eksperci ds. zdrowia podkreślają, że palenie jest odpowiedzialne za jeden na pięć zgonów każdego roku w Stanach Zjednoczonych. Rocznie daje to prawie pół miliona zgonów, których przyczyną jest ten niezdrowy nawyk. - Epidemia palenia nadal trwa i istnieje potrzeba oceny, w jaki sposób palenie szkodzi nam jako społeczeństwu, aby wesprzeć klinicystów i kształtować politykę w zakresie zdrowia publicznego – tłumaczy Brian D. Carter, epidemiolog z American Cancer Society.