Chcesz dożyć 100 lat? Eksperci ds. długowieczności polecają 5 nawyków snu

2024-12-07 8:32

Odpowiednia jakość snu to klucz do dobrego samopoczucia i zdrowia. Jednak wiele osób ma problemy z zasypianiem lub ilością nocnych pobudek. Wpływa to negatywnie na ich samopoczucie w ciągu dnia i ilość energii. Eksperci podkreślają, że poprawa nawyków związanych ze snem nie tylko wspiera zdrowie, ale także może zwiększyć szanse na długowieczność.

Chcesz dożyć 100 lat? Eksperci ds. długowieczności polecają 5 nawyków snu
Autor: Getty Images

Jaki jest związek między snem a długowiecznością?

Sen to nie tylko odpoczynek dla oczu, ale przede wszystkim czas regeneracji organizmu.

Nasz mózg i ciało, podobnie jak bateria telefonu, mają ograniczone zasoby energii, które zużywają się i wymagają naładowania. Sen pełni rolę tego ładowania, regeneracji i odbudowy zasobów, co nie tylko może wydłużyć życie, ale przede wszystkim poprawić jego jakość

- wyjaśniała dr Caroline Leaf, neurobiolog.

Brak odpowiedniego rytmu snu i nawyków z nim związanych zwiększa ryzyko stanów zapalnych, zaburzeń metabolicznych oraz osłabienia pracy narządów.

Bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?
Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

5 nawyków, które pomogą lepiej spać

Ironicznie, najlepszym sposobem na osiągnięcie lepszego snu jest niemartwienie się o to, że nie zaśniemy.

To najszybszy sposób na poprawę snu, ponieważ bez martwienia się, ostatecznie będziesz w stanie zasnąć, a twój umysł, mózg i ciało będą w stanie nadrobić utracony sen

- mówiła ekspertka.

Według dr Chelsea Perry, właścicielki Sleep Solutions, pomocne jest również zauważenie naturalnych rytmów naszego ciała w ciągu dnia.

Spędzaj czas na zewnątrz w ciągu dnia, aby zresetować swój zegar biologiczny, i wykorzystaj wieczory, aby się wyciszyć bez rozpraszania uwagi. Nawet dziesięć minut uważności lub ćwiczeń oddechowych przed snem może uspokoić zapracowany umysł i mieć namacalny wpływ na to, jak śpisz i czujesz się z czasem

- sugerowała.

Zmień sposób myślenia zaraz po przebudzeniu

Pierwsze chwile po wstaniu z łóżka mają kluczowe znaczenie dla jakości snu, twierdzi dr Leaf.

Pracuj nad świadomym nastawieniem przez pierwsze 30 sekund po przebudzeniu. Możesz to zrobić, spisując rzeczy, na które czekasz, zadania do wykonania lub inne pozytywne myśli, które mogą wpłynąć na twoją motywację

- zalecała.

Świeże powietrze i światło dzienne

Jeśli masz taką możliwość, zaraz po przebudzeniu wyjdź na zewnątrz. Może to być krótki spacer, jogging, wypad do sklepu spożywczego lub po prostu chwilowe wystawienie twarzy na działanie słońca i wiatru. Takie działanie pomoże rozpocząć dzień w bardziej naturalny sposób.

Zarządzaj myślami podczas porannych przygotowań

W trakcie szykowania się do pracy lub innych obowiązków dr Leaf radzi, by zwrócić uwagę na powracające negatywne myśli. Zadaj sobie pytanie: Co teraz dzieje się w moim życiu i umyśle? Co mogę zrobić dziś, by przetrwać ten dzień? Taka refleksja pozwoli ci lepiej zrozumieć swoje emocje i znaleźć rozwiązania na bieżące trudności.

Lekki posiłek przed snem

Nie należy kłaść się spać z pustym żołądkiem. Dr Perry rekomenduje spożycie kolacji na kilka godzin przed snem, aby organizm miał czas na strawienie posiłku. Jeśli odczuwasz głód, warto sięgnąć po lekką przekąskę sprzyjającą zasypianiu.

Unikaj alkoholu i kofeiny w godzinach popołudniowych, ponieważ ma to wpływ na jakość snu

- podkreślała dr Perry.

Relaksująca wieczorna rutyna

Zamiast kończyć dzień chaotycznymi czynnościami, jak oglądanie telewizji czy przeglądanie mediów społecznościowych, dr Perry sugeruje ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem. Zamiast tego włącz do swojej wieczornej rutyny uspokajające aktywności, takie jak czytanie książki lub delikatne ćwiczenia rozciągające. To pomoże nie tylko szybciej zasnąć, ale i poprawi jakość snu.