Czy da się wyleczyć przeziębienie w jeden dzień? Wyjaśniamy

2023-01-18 11:59

Producenci preparatów na przeziębienie i grypę obiecują niemal natychmiastowy powrót do zdrowia. W reklamach chory przyjmuje tabletkę, a na drugi dzień nie odczuwa już żadnych objawów. Czy rzeczywiście istnieją sposoby na to, by wyleczyć infekcję tak szybko?

Czy da się wyleczyć przeziębienie w jeden dzień? Wyjaśniamy
Autor: Getty Images Czy da się wyleczyć przeziębienie w jeden dzień? Wyjaśniamy

Podczas walki z chorobą chcielibyśmy jak najszybciej wrócić do zdrowia i czuć się normalnie. Pędzimy do apteki, by wykupić dedykowane temu preparaty, wierząc, że tak jak w reklamie - postawią nas nogi z dnia na dzień. Wyjaśniamy, czy rzeczywiście jest to możliwe.

Czy istnieje skuteczne lekarstwo na przeziębienie?

Średnio każda osoba "łapie" przeziębienie ok. 2-3 razy w roku. Dzieci, które dopiero budują swoją odporność, chorują częściej. Choć zmagamy się z infekcjami wirusowymi przez cały rok, więcej przypadków odnotowuje się w okresie jesienno-zimowym.

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wskazują, że istnieje kilkaset wirusów, które mogą powodować przeziębienie. Najczęściej winne są rhinowirusy, których cechą charakterystyczną jest wysoka zaraźliwość, dlatego łatwo przenoszą się podczas bezpośredniego kontaktu z osobą chorą.

Niestety, nie istnieją leki, które mogą "uleczyć" nas z dnia na dzień". Nasze niektóre działania mogą to przyspieszyć, jednak zarówno grypę, jak i przeziębienie trzeba po prostu przechorować.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Jak długo utrzymuje się przeziębienie?

Zazwyczaj objawy przeziębienia osiągają szczyt w ciągu 2-3 dni. Chory zmaga się z sygnałami takimi jak kaszel, ból gardła, zatkany nos lub katar, kichanie. Mniej powszechnym symptomem jest gorączka, która zazwyczaj jest symptomem grypy.

Przeziębienie zwykle ustępuje samoistnie bez leczenia. W ciągu 10-14 dni chory zauważa poprawę, jednak nie u wszystkich tak się zdarzy.

American Lung Association wyjaśnia, że przeziębienie może trwać dłużej u osób cierpiących na choroby współistniejące oraz seniorów.

Jak szybko pozbyć się przeziębienia?

Walcząc z przeziębieniem, warto postawić przede wszystkim na dwie rzeczy – odpowiednie nawodnienie i wypoczynek. Chory powinien nie przemęczać się, unikać stresów i odpowiednio dużo spać, by jego organizm mógł się regenerować. Osoba zmagająca się z przeziębieniem powinna również regularnie się nawadniać.

Nawet niewielkie odwodnienie organizmu u osób zdrowych może powodować nieprzyjemne objawy. Kiedy organizm walczy z infekcją, nawodnienie jest jeszcze ważniejsze i potwierdzają to także badania naukowe, który wykazują, że w trakcie przeziębienia należy pić więcej płynów niż normalnie.

Warto więc w trakcie infekcji postawić także na warzywa i owoce bogate w wodę. Takimi produktami są np. winogrona, jabłka, seler czy pomarańcze. W walce z przeziębieniem świetnie sprawdzi się także woda z cytryną i miodem, a także imbir.

Mając przeziębienie, należy jak najczęściej wydmuchiwać nos, by nie narazić się na infekcję zatok. Przydatny może także okazać się nawilżacz powietrza, który zredukuje nieprzyjemny dyskomfort związany z uczuciem zatkanego nosa.