Pięć groźnych nawyków. Lekarz: To prosta droga do raka wątroby

2023-04-28 13:44

Rak wątroby to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych. Liczba jego przypadków stale rośnie, coraz więcej osób również umiera z jego powodu. Eksperci twierdzą, że przyczyniają się do tego pewne zwyczaje i wybory, których dokonujemy na co dzień.

Pięć groźnych nawyków. Lekarz: To prosta droga do raka wątroby
Autor: Getty Images Pięć groźnych nawyków. Lekarz: To prosta droga do raka wątroby

Na raka wątroby co roku na świecie zapada około miliona osób. Statystyki te rosną z dekady na dekadę - alarmuje American Cancer Society. Jak podaje organizacja, liczba przypadków tego nowotworu od 1980 roku wzrosła ponad trzykrotnie, a śmiertelność podwoiła się.

Wcześnie wykryty rak wątroby często jest całkowicie uleczalny. Jednak zdecydowana większość przypadków tego nowotworu wykrywana jest w zaawansowanym stadium. Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem eatthis gastroenterolog Carlos Romero-Marrero, na rozwój raka wątroby narażone są najbardziej osoby z niewydolnością wątroby.

Wiele osób nie ma jednak pojęcia, co może do takiego stanu doprowadzić. A wśród najważniejszych czynników ryzyka są - jak wyjaśniają eksperci - zwyczaje i zachowania, które są bardzo rozpowszechnione, także w naszym kraju. 

Zdrowo Odpytani: Twoja wątroba tego nie cierpi. Ekspert wyjaśnia, jak o nią dbać

Wątrobie bardzo szkodzi alkohol i anaboliki

Listę zwyczajów, które mogą doprowadzić do raka wątroby, otwiera nadużywanie alkoholu. "To prosta droga do raka wątroby" - przekonuje dr Roderich Schwarz, współdyrektor Centrum Nowotworów Wątroby i Trzustki w Roswell Park w USA. Wyjaśnia, że nadmierne spożywanie napojów wysokoprocentowych doprowadza do przewlekłego uszkodzenia wątroby, w tym do jej bliznowacenia, a to z kolei zwiększa ryzyko nowotworu.

Szkodliwe są również sterydy anaboliczne, przyjmowane przez wiele osób uprawiających sport. Wg. lekarza medycyny sportowej, dr Boba Goldmana, autora opisu przypadku opublikowanego w Journal of the American Osteopathic Association, badania wykazały wyraźny związek między anabolikami a rakiem wątroby u sportowców. Dlatego chcąc zmniejszyć ryzyko, lepiej zrezygnować z ich przyjmowania.

Te czynniki również zwiększają ryzyko nowotworu

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest seks bez zabezpieczenia. Ryzykowne zachowania seksualne mogą doprowadzić do zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B (HBV) lub zapalenia wątroby typu C (HCV). Obie te infekcje, jeśli  nie są leczone, mogą doprowadzić do marskości wątroby i w konsekwencji do nowotworu.

Dla zdrowia wątroby lepiej też unikać przejadania się i co jakiś czas przyjrzeć się temu, co pokazuje waga. Badania wyraźnie wskazują, że nadwaga zwiększa ryzyko raka wątroby o 21 proc. zaś otyłość podnosi je do 87 proc. - Rak wątroby jest związany z otyłością - potwierdza w rozmowie z eatthis dr Peter Campbell, dyrektor strategiczny Digestive System Cancer Research w American Cancer Society. Dodaje, że jest to czynnik modyfikowalny i odwracalny co oznacza, że zmniejszenie masy ciała znacząco to ryzyko redukuje.

Listę zamyka palenie papierosów, w tym również bierne. W dymie znajdują się bowiem substancje, które mogą przyczyniać się do metabolicznej choroby wątroby, a co za tym idzie, zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór.