Zawroty głowy, szumy - COVID-19 może wpływać na ucho wewnętrzne

2021-11-04 11:56

Objawy takie jak zaburzenia równowagi, zawroty głowy i szumy uszne mogą pojawić się zarówno po przechorowaniu Covid-19, jak i w trakcie infekcji. Co więcej, mogą one także sygnalizować zakażenie, dlatego badacze podkreślają, by zwracać na nie uwagę u osób, które mogły być narażone na kontakt z chorym na Covid-19. Koronawirus infekuje bowiem ucho wewnętrzne, które - jak dowodzą wyniki najnowszych badań - jest kolejnym organem podatnym na tego wirusa.

badanie słuchu
Autor: Getty Images

Utrata słuchu po Covid-19 to jedno ze znanych już powikłań zakażenia koronawirusem. Teraz naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Massachusetts Eye and Ear przyjrzeli się innym objawom, które mogą być związane z narządem słuchu, w tym szumom usznym, zawrotom głowy i zaburzeniom równowagi sprawdzając, co się dzieje, gdy wirus atakuje ucho wewnętrzne.

Poradnik Zdrowie - Kiedy iść do laryngologa?

W badaniu, którego wyniki opublikowano w Communications Medicine naukowcy przeanalizowali modele komórkowe ludzkiego ucha wewnętrznego (opracowane na potrzeby tego eksperymentu) oraz tkanki ucha wewnętrznego pozyskane od dorosłych zakażonych wirusem SARS-CoV-2, a także od myszy, na których podstawie stworzyli modele in vitro.

W badaniu uczestniczyło 10 dorosłych osób z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19, u których w ciągu 3 tygodni od diagnozy pojawiły się objawy takie jak utrata słuchu, szum i dzwonienie w uszach lub zawroty głowy.

Badacze odkryli, że zarówno w ludzkiej tkance ucha wewnętrznego, jak i w tkance pobranej od myszy znajdują się receptory, które - podobnie jak receptor ACE2, pozwalają wniknąć wirusowi do komórek. Odkryli również, że SARS-CoV-2 może infekować dwa typy komórek w uchu wewnętrznym: komórki Schwanna oraz komórki rzęsate (komórki zmysłowe, zwane inaczej słuchowymi lub rzęskowymi).

Komórki Schwanna obecne m.in. w uchu wewnętrznym, uczestniczą w procesach związanych ze słyszeniem, z kolei komórki rzęsate służą m.in. do oceny i monitorowania ruchów głowy, zmysłu równowagi, pozwalają również na orientację.

"Nasze odkrycia sugerują, że infekcja ucha wewnętrznego może leżeć u podstaw związanych z COVID-19 problemów ze słuchem i równowagą" - napisano w podsumowaniu badania.

 - Badania dostarczają bardzo przekonujących dowodów na to, że SARS-CoV-2 infekuje ucho wewnętrzne i może być przyczyną problemów ze słuchem i zaburzeń równowagi, jakich doświadcza wielu pacjentów chorych na Covid-19 - skomentowała dr Yuri Agrawal, profesor otolaryngologii w John's Hopkins School of Medicine.

Objawy neurologiczne Covid-19 - w tym zawroty głowy, szumy uszne czy utrata słuchu oraz zaburzenia równowagi - są mniej powszechne, niż objawy ze strony układu nerwowego. Eksperci przeprowadzający to badanie są jednak zdanie, że należy zwracać na nie uwagę nie tylko u osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na Covid-19. Objawy te mogą bowiem pojawić się również na początkowym etapie zakażenia - jeszcze nim chory dostanie skierowanie na test.