W tym roku covid uderza nietypowo. Lekarze: objawy mogą nas zmylić

2023-09-27 15:23

Jaki covid? Stłukliśmy termometr, to nie ma gorączki. Nie ma pandemii, nie ma statystyk, nie ma problemu. A jednak na forach pacjenckich i lekarskich coraz bardziej gorąco. "Armagedon. Wszyscy się w domu zakazili". "Już co trzeci wymazywany pacjent jest pozytywny". "Objawy coraz bardziej nietypowe, to dopiero ludzie będą roznosić". Jakie to objawy? I kto się jednak powinien bać koronawirusa? Sprawdzamy.

W tym roku covid uderza nietypowo. Lekarze: objawy mogą nas zmylić
Autor: GettyImages

Według Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych miesięcznie w Polsce jest wykrywanych ok. 3000 przypadków zachorowania na COVID-19. Trzeba sobie przy tym zdawać sprawę, że wykrywane są przede wszystkim przypadki cięższe, bo testowanie już od dawna nie jest standardem. Sezon dopiero przed nami, a już powrót do szkół wystarczył, by dzieci zaczęły chorować na potęgę. Teraz wirusem poczęstowały swoje rodziny i w aptekach oraz przychodniach zrobiło się tłoczno. Nie brakuje głosów, że ten wzrost jest lawinowy, chociaż lek. med. Jakub Grabski studzi emocje.

W.KRASKA: UBOLEWAM, ŻE ZAPOMNIELIŚMY O COVIDZIE

COVID-19: "Wszyscy się zaraziliśmy, jeszcze tak nie było"

- Zaczęło się od mojego taty, który leżał w szpitalu z powodu problemów krążeniowych i choroby nerek. Już miał iść do domu, ale niespodziewanie dostał dreszczy, a rano zasłabł. Żadnych objawów infekcji, a jednak okazało się, że to covid - relacjonuje pani Edyta z warszawskiej Białołęki.

- Zrobiłam test, chociaż u mnie też w zasadzie nic nie wskazywało na koronawirusa, ale miałam z tatą kontakt. Czułam się zmęczona, miałam problemy z koncentracją, bolały mnie trochę kości. Wynik pozytywny - relacjonuje pani Edyta i dodaje:

- Niestety, w międzyczasie, nie wiedząc jeszcze o chorobie taty, miałam kontakt z sąsiadką. Zachorowała ona i dwoje jej dzieci. Przez pierwsze dni wyglądało, że też będzie lekko, ale nastolatka ma powikłania w postaci bakteryjnego zapalenia zatok i oskrzeli. Nie gorączkowała. Gorączkuje natomiast jej braciszek. Poza tym nic mu nie jest na razie.

Odmiany COVID-19 i nietypowe objawy

Kobieta zwraca uwagę nie tylko na zaskakująco dużą zakaźność wirusa w jej otoczeniu, ale też nietypowe objawy: silne dreszcze (wszyscy mieli), wymioty, ból brzucha i "bardziej cuchnące kupy" czy odpluwanie wyjątkowo dużej ilości flegmy.

Lek. med. Jakub Grabski podkreśla jednak, że doświadczenia konkretnej osoby mają charakter bardziej ciekawostkowy i anegdotyczny, niż naukowy, empiryczny.

Chociaż lekarz podkreśla, że objawy akurat u jego pacjentów są głównie infekcyjne (kaszel, katar, gorączka), to obserwuje też wyraźny wzrost zgłaszanych biegunek czy bólu brzucha.

Osobiście brak gorączki go nie dziwi, nawet u nastolatki z bakteryjnym powikłaniem czy u starszego pana z problemami krążeniowymi.

- Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że objawy są osobniczo zmienne i zależne od wariantu zapewne.  Tych mamy coraz więcej naraz przy silnie mutującym wirusie, więc przebieg choroby może różnić się znacząco. Zresztą od samego początku byli pacjenci bezobjawowi, a część z nich nie uniknęła powikłań zakażenia - podkreśla lekarz.

Grabski przypomina, że coraz większa zakaźność wirusa to również żadna niespodzianka. Zazwyczaj właśnie w takim kierunku zmierzają mutacje, bo celem wirusa jest rozprzestrzenianie się. Z drugiej strony zazwyczaj zarazem jego zjadliwość maleje, więc staje się mniejszym zagrożeniem dla całego gatunku.

Osoby starsze, osłabione, z problemami immunologicznymi wciąż jednak muszą na siebie uważać. Nie powinna ich zmylić ani wyjątkowo piękna pogoda, ani zniesienie obostrzeń. Wirus z nami został i będzie sezonowo atakował.

Leczyć covid w domu?

Pani Edyta nie wróciła szybko do formy, więc w końcu wybrała się do lekarza (teleporady były niedostępne). Ponownie wykonano jej test, ponownie wyszedł pozytywny.

- Zszokowało mnie, że osoba test przeprowadzająca nie miała maseczki. Nie mogłam uwierzyć, że mam po prostu podzielić się wirusem z innymi pacjentami, bo po teście kazano mi czekać na konsultację lekarską na korytarzu. Kto jeszcze nie ma covidu raczej niech przychodnie omija, a kto ma, niech siedzi w domu, bo i tak dostanie leki bez recepty, ale przy okazji zarazi mnóstwo osób - radzi pani Edyta.

Faktycznie, stosowanie dostępnego na receptę molnupirawiru już od wielu miesięcy jest fikcją, nie da się go ściągnąć. Wiele poradni wcale nie ma testów. Zatem o tym, czy szukać pomocy lekarza, powinien decydować twój stan ogólny. Infekcja nie mija, czujesz się coraz gorzej, dochodzą niepokojące objawy, np. duszność, bardzo wysoka gorączka, odwodnienie, ból w klatce piersiowej? Szukaj pomocy lekarskiej. Czujesz się w miarę znośnie? Po prostu zostań w domu.

COVID-19 objawy, wrzesień 2023 r.

Kolejność na liście nie jest przypadkowa. Ułożyliśmy objawy na liście wg częstości występowania (na podstawie ustaleń z pacjentami i lekarzami). Im niżej objaw znajduje się na liście, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ci się przytrafi.

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że to lista orientacyjna, ale, niestety, lepszej nie ma. Nie możemy choćby zrobić wiarygodnego rozbicia na warianty, skoro tak naprawdę nikt u nas tych wariantów nie weryfikuje.

  • dreszcze
  • osłabienie, zmęczenie
  • ból gardła
  • kaszel
  • chrypa
  • ból głowy
  • katar
  • umiarkowana gorączka
  • ból kości, mięśni
  • biegunka
  • wymioty
  • ból brzucha
  • ból ucha
  • wysoka gorączka
  • zaburzenia węchu i smaku
  • omdlenia, zawroty głowy
  • cuchnące stolce.

Czytaj: Leczysz covid w domu? Te leki bez recepty powinny pomóc. Lista lekarza