Leczysz covid w domu? Te leki bez recepty powinny pomóc. Lista lekarza

2023-10-02 23:00

Pirola, Eris, Omikron, Kraken i inni. Mutacje, warianty, odmiany. Od samego słuchania boli cię głowa i już na progu sezonu masz dość? Niestety, zmęczenie tematem nie chroni przed zachorowaniem na COVID-19. O zakażenie coraz łatwiej. Na razie wszystko wskazuje na to, że zdecydowana większość z nas infekcję przejdzie lekko, będzie można leczyć się w domu. A czym najskuteczniej? Zapytaliśmy lekarza.

Leczysz covid w domu? Te leki bez recepty powinny pomóc. Lista lekarza
Autor: GettyImages

Chociaż władze w zasadzie milczą na temat tegorocznych zakażeń SARS-CoV-2, lekarze już od początku września mówią o znaczącym wzroście zachorowań infekcyjnych. masz objawy infekcji? Nie ma znaczenia, czy weźmiesz pod uwagę, że może to być covid i zrobisz test. Najważniejsze, by chorobynie roznosić, odpoczywać i jak najszybciej uporać się z dolegliwościami. Co naprawdę pomaga? Zależy, jakie masz objawy. Te niejednokrotnie są ostatnio nietypowe. Raczej nie czekaj na utratę węchu czy bardzo wysoką gorączkę, tak dokuczliwe w poprzednich latach.

dr Paweł Grzesiowski: Piąta fala nie będzie ostatnią. Covid nigdy nie będzie grypą [Super Raport]

COVID-19 czy zwykłe przeziębienie?

Najpewniej przewidywany przez epidemiologów scenariusz, że covid będzie coraz bardziej zaraźliwy, a zarazem łagodniejszy, właśnie się realizuje. Oczywiście, trudno przewidzieć, jak choroba przebiegnie u konkretnej osoby przy ogromie odmian i mutacji wirusa, a także indywidualnej reakcji na zakażenie.

Zasadniczo jednak coraz trudniej na podstawie objawów odróżnić COVID-19 od zwykłego przeziębienia czy choćby grypy.

Warto pamiętać, że w warunkach domowych nie mamy dostępu do skutecznych terapii przeciwwirusowych, a jedynie leków łagodzących objawy infekcji. Wiele wskazuje jednak na to, że w większości przypadków organizm sobie bez nich poradzi.

Objawy COVID-19, jesień 2023 r.

Pacjenci, u których zdiagnozowano w tym sezonie covid oraz ich lekarze najczęściej mówią, że do objawów dominujących w tym roku należą: dreszcze, osłabienie, zmęczenie, ból gardła kaszel, chrypa, ból głowy, katar umiarkowana gorączka.

Wśród rzadszych objawów wymienia się też: nadpotliwość, ból kości i mięśni, biegunkę, wymioty, ból brzucha, ból ucha.

Oczywiście, są pacjenci, u których gorączka jest wysoka i pojawiają się kiedyś charakterystyczne zaburzenia smaku oraz węchu, ale większość czuje się mniej więcej tak, jak przy zwykłej sezonówce wirusowej.

Zdecydowanie więcej na ten temat: W tym roku covid uderza nietypowo. Lekarze: objawy mogą nas zmylić

Jak łagodzić dolegliwości? Lekarz radzi

Lek. Jakub Grabski przyznaje, że właściwie od początku pandemii prowadził swoisty ranking leków objawowych, by podpowiadać pacjentom, jak sobie radzić z covidowymi dolegliwościami. Regularnie tę listę modyfikował na podstawie informacji od chorych. Przyznaje, że po tylu sezonach z covidem lista nieznacznie się różni od tej pierwotnej.

Niezależnie od objawów, podczas infekcji trzeba dbać o odpoczynek i właściwe nawodnienie organizmu.

W razie wymiotów, preparaty przeciwwymiotne warto stosować tylko w skrajnych wypadkach (objaw bardzo nasilony), ale konieczne jest przyjmowanie elektrolitów. Te są wskazane także dla pacjentów z biegunką.

Nie ma przeciwwskazań, by przy dolegliwościach jelitowych stosować popularne środki z drotaweryną, dostępne bez recepty (dawkowanie zgodnie z zaleceniami w ulotce). Lekarz przestrzega zarazem, by wszystkiego nie tłumaczyć covidem i wcale nie jest przekonany, że izolowany ból brzucha to faktycznie skutek infekcji wirusowej.

Inhalacje z soli fizjologicznej i ziół nie mają większego sensu. Zarazem leki wziewne sterydowe mogą skutecznie ochronić płuca. Ich dobór trzeba już jednak zostawić lekarzowi. Ewentualnie można wypróbować płyn izotoniczny do inhalacji (bez recepty).

COVID-19 - co na najczęstsze dolegliwości?

W przypadku gorączki, pomagają środki z paracetamolem i ibuprofenem.

By rozrzedzić wydzielinę przy męczącym kaszlu, sprawdzają się tzw. leki mukolityczne, np. z acetylocysteiną.

Na ból gardła? Pomogą tabletki do ssania z  flurbiprofenem, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leki z chlorochinaldolem, czy silnie działający płyn do płukania gardła z diklofenakiem.

Czasem, żeby swobodniej oddychać i odetkać nos, wystarczy sól fizjologiczna/morska, ale wielu pacjentów twierdzi, że nie odczuwa różnicy po jej zastosowaniu. Ulgę poczuli jednak po sprayu z Mometasoni furoas.

Większość chorych przyznaje, że wyraźnie gorsze samopoczucie po złapaniu covidu odczuwali 3-4 dni. Da się wytrzymać. Niestety, osłabienie organizmu może potrwać dłużej. Dlatego pozwólcie sobie chociaż na chwilę słodkiego lenistwa. Nadwyrężany organizm jest bardziej podatny na powikłania, a tych już bez lekarza nie ogarniecie.