Zbadali ponad milion zaszczepionych dzieci. Wiadomo czy dodatek aluminium szkodzi

2025-07-16 10:51

Wśród sceptyków szczepień pojawiają się różne zarzuty. Natomiast jednym z najbardziej popularnych jest, jakoby preparaty te miały powodować autyzm, astmę czy dziesiątki innych chorób. Duńscy naukowcy postanowili sprawdzić bezpieczeństwo ważnego składnika szczepionek - aluminium.

Zbadali ponad milion zaszczepionych dzieci. Wiadomo czy dodatek aluminium szkodzi
Autor: Fot. Getty Images

Aluminium określane także jako sole glinu to adiuwant obecny w szczepionkach, który służy do wzmocnienia odpowiedzi immunologicznej organizmu na antygeny zawarte w preparacie. Dodatek ten obecny jest w szczepionkach nieżywych, które podaje się we wczesnym dzieciństwie. Ruchy antyszczepionkowe często poddają w wątpliwość bezpieczeństwo tej substancji. Wyniki 24-letnich badań rzucają nowe światło i mogą uspokoić wielu rodziców.

Czym grozi nieszczepienie dziecka szczepionką MMR (odra, świnka, różyczka)?

Aluminium w szczepionkach. Czy jest niebezpieczne?

Wciąż nie milkną obawy dotyczące potencjalnego związku między szczepionkami dla dzieci zawierającymi aluminium a wzrostem ryzyka występowania przewlekłej autoimmunizacji, czy atopii. Glin sodu niejednokrotnie był uznawany za czynnik przyczyniający się także do alergii i występowania zaburzeń o charakterze neurorozwojowym w tym również autyzmu

Stąd naukowcy z Wydziału Badań Epidemiologicznych, Statens Serum Institut w Kopenhadze przeprowadzili badanie. Jego celem była ocena korelacji pomiędzy  skumulowaną ekspozycją na aluminium w wyniku szczepień we wczesnym dzieciństwie a ryzykiem wystąpienia wymieniowych wyżej schorzeń i zaburzeń.

Wspomniane badanie kohortowe łączyło ogólnokrajowe dane rejestracyjne dotyczące szczepień dzieci. Pod uwagę brano również diagnozy wynikowe oraz potencjalne czynniki zakłócające wykorzystujące zmiany zawartości aluminium w szczepionkach dla dzieci w czasie.

Bardzo ważne jest, aby rodzice zrozumieli, że nie wstrzykujemy dzieciom metalu. Nasze badanie odnosi się do wielu z tych obaw i dostarcza jasnych i solidnych dowodów na bezpieczeństwo dziecięcych szczepionek

– powiedział NBC News epidemiolog i starszy autor Anders Hviid z Statens Serum Institute w Danii.

Prof. Anders Hviid z Statens Serum Institute wraz z grupą współpracowników śledził dane zdrowotne 1 224 176 dzieci urodzonych w Danii w latach 1997–2018, żyjących i mieszkających w tym kraju kiedy miały 2 lata.

Szczepionki z aluminium powodują autyzm?

Autorzy badań wskazali, że pomiarom poddano zdarzenia związane z 50 zaburzeniami o charakterze przewlekłym. W grę wchodziły takie choroby jak:

Wyniki wykazały, że skumulowana ekspozycja na aluminium, która była wynikiem podawania szczepień w ciągu pierwszych dwóch lat życia, nie została powiązana ze wzrostem częstości występowania 50 ocenianych zaburzeń. 

To największe i najbardziej miarodajne badanie obserwacyjne dotyczące bezpieczeństwa narażenia dzieci na aluminium związane ze szczepionkami

- wskazał dr Edward Belongia w rozmowie ze Stat News. To emerytowany epidemiolog, który przez dziesięciolecia badał bezpieczeństwo szczepionek.

Podsumowując, badanie duńskich naukowców wykazuje, iż nie znaleziono dowodów, które potwierdzałyby, że szczepionki zawierające sole glinu zwiększają ryzyko występowania chorób autoimmunologicznych, atopowych lub alergicznych, czy zaburzeń neurorozwojowych.

Autorzy badań podkreślili, że chociaż sole zawierają jony glinu, to ich właściwości chemiczne znacznie różnią się od właściwości czystego glinu.

Adiuwanty w szczepionkach - po co dodaje się aluminium?

W szczepionkach stosuje się kilka rodzajów adiuwantów. Ich zadaniem jest zwiększenie lub modulowanie odpowiedzi układu odpornościowego na antygeny. To z kolei pozwala nie tylko zmniejszyć dawkę samego antygenu w preparacie, ale także liczbę wymaganych do podania dawek. 

Najczęściej stosuje się adiuwanty glinowe takie jak wodorotlenek glinu czy fosforan glinu. Natomiast w niektórych preparatach stosuje się również:

  • MPL,
  • CpG DNA,
  • liposomalne adiuwanty.

Obecna wiedza pozwala stwierdzić, że stosowanie adiuwantów w szczepionkach może przyczyniać się do wystąpienia łagodnych i przemijających reakcji takich jak świąd, czy zaczerwienienie skóry. Natomiast nie udowodniono, aby ich stosowanie powodowało poważne i trwałe skutki uboczne.