Wirus zika - testy są już dostępne w Polsce

2016-02-12 11:52 Monika Majewska

Opracowano nowe testy wykrywające wirusa zika. Pozwalają one na rozpoznanie nie tylko wczesnych typów infekcji, lecz także dawnych zakażeń wirusem zika. Poza tym testy wykrywające wirusa zika umożliwiają badanie próbek pod kątem innych typów gorączek zakaźnych, dzięki czemu można odróżnić gorączkę zika od chorób, które dają podobne do niej objawy.

Wirus zika (ZIKV) wywołuje chorobę tropikalną o nazwie gorączka zika, której objawami są przede wszystkim gorączka, bóle głowy, wysypka i zapalenie spojówek. Symptomy te pojawiają się tylko u nielicznej liczby chorych (około 20 proc.), u reszty infekcja przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że większość osób nie jest świadoma zakażenia. Jest to szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i tych planujących dzieci, ponieważ wirus zika prawdopodobnie wywołuje małogłowie płodu. Jednak od niedawna dostępne są nowe testy wykrywające wirusa zika - zarówno wczesne typy infekcji, jak i dawne zakażenia. Wkrótce będą one wykorzystywane w badaniach prowadzonych przez ośrodek naukowy działający przy Brazylijskim Ministerstwie Zdrowia (Fiocruz – Fundação Oswaldo Cruz).

Testy ELISA i IIFT wykrywające przeciwciała IgG/IgM przeciwko wirusowi zika są pierwszymi w Polsce testami do serologicznej diagnostyki zakażeń zika posiadającymi znak CE/IVD.

Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (ang. CDC) rekomenduje wykonanie badań serologicznych w kierunku wirusa zika kobietom ciężarnym bez objawów, powracającym z terenów zagrożonych epidemią, jak również kobietom ciężarnym z objawami klinicznymi trwającymi przynajmniej 4 dni.

Testy wykrywające wirusa zika

Testy wykrywające wirusa zika są dostępne od dawna, jednak mogą być one stosowane tylko do 5 dni od pojawienia się objawów zakażenia – po tym czasie wirus jest niewykrywalny. Niedawno opracowano dwa nowe testy, dzięki którym można wykryć we krwi zakażonych osób specyficzne przeciwciała (IgM, IgG) przeciwko temu wirusowi:

  • test ELISA
  • testy immunofluorescencji pośredniej

Wykrywają one zarówno wczesne typy infekcji (w większości przypadków od 5. dnia po wystąpieniu objawów), jak i dawne zakażenia wirusem zika.

- Testy ELISA oraz testy immunofluorescencji pośredniej zostały ocenione we współpracy z Instytutem Medycyny Tropikalnej w Hamburgu (Bernhard-Nocht Institute). Testy są przeznaczone do szybkiego skryningu dużej liczby próbek i, co za tym idzie, do monitorowania rozprzestrzeniania się wirusa – mówi Katja Steinhagen, szefowa działu Diagnostyki Serologicznej Infekcji w EUROIMMUN AG.

Testy na wirus zika wykrywają też inne gorączki zakaźne

Testy immunofluorescencji pośredniej umożliwiają badanie próbek pod kątem innych typów gorączek zakaźnych. Dzięki temu można ostatecznie odróżnić gorączkę zika od gorączki denga czy zakażenia wywołanego przez wirus chikungunya, które dają podobne objawy i są przenoszone przez te same gatunki komarów, co wirus zika.

Istnieje także nadzieja, że testy wykrywające wirusa zika pozwolą wyjaśnić związek między patogenem a małogłowiem.

Opracowano na podstawie materiałów prasowych EUROIMMUN POLSKA Sp. z o.o.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Ciężarna Polska
|

Epidemia wirusa ZIKA i ludzkie tragedie skutkiem ŚDM w Krakowie. Episkopat grzeszy narażając
miliony ludzi na zakażenie wirusem ZIKA przez przyjeżdzających z Ameryki Południowej i terenów epidemii.

Tak zwani "organizatorzy" wykazują się całkowitym brakiem wyobraźni i poczucia odpowiedzialności. Co więcej, nawet nie maja pojęcia jaki ogrom tragedii i dramatów szykują polskim rodzinom.
Wirus ZIKA powoduje nieodwracalne upośledzenia i deformacje mózgu rozwijającego się płodu - tzw
"małogłowie" = potworne kalectwo na całe życie i dramat dla całych rodzin.
W Brazylii epidemia rozwinęła się przy okazji mundialu. Jest do dziś.
Teraz rząd brazylijski zaleca ciężarnym lub chcącym mieć dziecko ... opuszczenie Brazylii !!
Inaczej mówiąc : jak chcecie mieć szansę na zdrowe potomstwo to uciekajcie z własnego kraju i radźcie sobie same.....

To samo szykuje się w Polsce przy okazji ŚDM : nie ma żadnego planu odnośnie weryfikacji przyjeżdżających na nosicielstwo ZIKI , a z regionów objętych już epidemią ma przybyć około 50 000 osób-potencjalnych nosicieli.
Nie ma szczepionki, a wirus roznosi się błyskawicznie przez komary (także bardzo powszechne w Polsce Culex pipiens - komar pospolity) których w lipcu jest mnóstwo. Zwłaszcza w miejscach
spotkań ŚDM: tereny podmokłe, łąki i jeziorka !!

W aktualnych realiach Światowe Dni Młodzieży to puszka pandory dla Polski.
Brak wyobraźni rządzących cymbałów spowoduje lawinę ludzkich tragedii w naszym kraju.

Proponuję pisać do urzędników, posłów i episkopatu żądania skutecznego zabezpieczenia naszych
rodaków przed tą epidemią . Najlepiej przez zakaz wjazdu a co najmniej poprzez obowiązkową
kwarantannę i badania osób przyjeżdzających z krajów objętych zachorowaniami na ZIKA.

mariola
|

ja tej firmy robiłam sobie na boreliozę i miałam 2 razy fałszywie pozytywny wynik. ściema firm farmaceutycznych

Michał
|

Najlepszy na Zika jest proszek do prania, tak twierdzą chilijscy naukowcy ;)