Różyczka: przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Różyczka to wirusowa choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Różyczka to choroba wieku dziecięcego. Najczęściej chorują na różyczkę dzieci między 5. a 15. rokiem życia, co nie znaczy, że nie zdarza się różyczka u dorosłych. Pierwsze objawy różyczki to wysypka pojawiająca się za uszami i charakterystyczne powiększenie węzłów chłonnych. Zdarza się również, że różyczka nie daje żadnych objawów.

Różyczka to choroba zakaźna, która wylęga się od 14 do 21 dni. Okres zakażania różyczką zaczyna się siedem dni przed wystąpieniem wysypki i trwa od jednego do dwóch tygodni po jej ustąpieniu. U kobiet w ciąży, które miały kontakt z wirusem, by zapobiec zakażeniu, podaje się gamma-globulinę.

Różyczka u dzieci

Różyczka u dziecka jest traktowana przez pediatrów jako choroba zakaźna, ale banalna, nie wymagająca specjalnego leczenia. Większość dzieci (ok. 70 proc.) przechodzi ją bardzo łagodnie (lub z niewielkimi objawami), nawet bez wysypki - to dlatego różyczka sprawia trudności w diagnozowaniu.

Różyczka u dorosłych

U dorosłych (i u części dzieci starszych) mogą pojawić się przykre objawy: jedno- lub dwudniowy ból stawowy, ból głowy lub tak zwane objawy nieżytowe: katar, kaszel, zapalenie spojówek, ale zwykle mijają bez komplikacji. Dolegliwości te pojawiają się 2-3 tygodnie po zakażeniu, a ponieważ są charakterystyczne także dla zwykłego przeziębienia, bywają lekceważone.

Różyczka: objawy

  • Wysypka, która początkowo pojawia się za uszami, potem na twarzy, a po upływie doby schodzi na tułów i kończyny. Wysypka przy różyczce nie swędzi, przybiera postać niewielkich bladoróżowych plamek, zazwyczaj wyglądających jak wysypka uczuleniowa na przykład na leki. Wysypka trwa 2-3 dni po czym blednie i zanika po około 5 dniach bez pozostawiania śladów.
  • Gorączka również może się pojawić i osiągać nawet 39oC.
  • Charakterystyczne jest powiększenie węzłów chłonnych - na karku i potylicy, węzły są niebolesne. Niekiedy powiększenie węzłów jest jedynym objawem zakażenia wirusem różyczki. Powiększenie węzłów może utrzymywać się dłużej niż wysypka.
  • Czasem różyczce towarzyszy zapalenie gardła.

Różyczka: leczenie

Różyczkę leczy się objawowo. Podaje się leki obniżające gorączkę. Chory na różyczkę powinien pozostać w łóżku. Należy również ograniczyć jego kontakty z osobami, które nie chorowały na różyczkę, by uniknąć zarażania.

Różyczka: szczepienia

W Polsce szczepienia dzieci przeciwko różyczce są obowiązkowe i przeprowadzane dwukrotnie. Po raz pierwszy szczepi się dzieci w wieku 13-14 miesięcy, a później w wieku pokwitania, tj. 13 lat. Ten drugi termin jest szczególnie ważny dla dziewczynek. Szczepionka może być skojarzona i wtedy uodparnia przeciwko odrze, śwince i różyczce. Przyjmuje się, że chroni przed zachorowaniem około 10 lat. Trwałą odporność na wirusa zapewnia tylko przechorowanie różyczki. Nie ma powodu, by chronić dzieci przed "naturalnym" zachorowaniem na różyczkę.

Różyczka: powikłania

Różyczka, jak każda choroba zakaźna, może zakończyć się groźnymi powikłaniami, do których należą m. in.:

  • różyczkowe zapalenie nerwów lub mózgu,
  • plamica różyczkowa,
  • różyczkowe zapalenie stawów (najczęściej drobnych stawów rąk).

Różyczka u kobiet w ciąży jest szczególnie niebezpieczna, zwłaszcza w I trymestrze - zachorowanie na nią przez kobietę ciężarną może doprowadzić do poronienia, a także spowodować poważne wady u dziecka (zespół Gregga): wady układu krążenia, uszkodzenie wzroku (jaskra, zaćma, retinopatia), wodogłowie, upośledzenie umysłowe, niedorozwój kończyn u dziecka.

Dr Piotr Gryglas: Różyczka to ostra choroba wirusowa o niegroźnym przebiegu

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Dorota
|

Artykuł bardzo dobre, jednak potwierdzam jak w przypadku komentarza Pana Marka, pierwszym objawem są nienaturalnie czerwone policzki i stan podgorączkowy, potem pojawia się wysypka

Baśka
|

nasz lekarz rodzinny był szczerze mówiąc zdziwiony jak przyjechaliśmy na kontrolę. powiedział, że różyczka teraz rzadko się zdarza. Mały jest cały obsypany drobnymi plamkami, jakby miał uczulenie na całym ciele. Generalnie całość trwała około tygodnia i w sumie obyło się bez większych problemów, no może czasem swędziało.

Marek
|

też przechodziliśmy rózeczkę, w zasadzie u nas była bardzo niepozorna. Najpierw czerwone policzki i lekko podwyższona temperatura, później temperatura w nocy wyższa i taka wysypka na udach, rano na rączkach. A na czwarty dzień bez gorączki tylko na plecach i brzuchu różowe plamy.