Zespół różyczki wrodzonej - skutek różyczki w ciąży

Różyczka u kobiet w ciąży niesie ze sobą poważne ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. To dlatego, że wirus różyczki z łatwością może dostać się do organizmu dziecka drogą przezłożyskową. Różyczka w ciąży jest szczególnie niebezpieczna w pierwszym trymestrze ciąży. Jakie wady wrodzone u dziecka może spowodować różyczka u kobiety w ciąży?

Różyczka u kobiet w ciąży może prowadzić do pojawienia się szeregu wad wrodzonych u dziecka, które lekarze określają jako zespół różyczki wrodzonej (zespół Gregga). Różyczka w ciąży jest szczególnie niebezpieczna w pierwszym trymestrze ciąży.

Różyczka u kobiet w ciąży: pierwotne zachorowanie na różyczkę

Różyczka stanowi przede wszystkim zagrożenie dla kobiet w ciąży, które wcześniej nie chorowały na różyczkę lub nie były szczepione przeciw różyczce. przy pierwotnym zachorowaniu na różyczkę w ciąży ryzyko wystąpienia poważnych wad płodu jest największe w pierwszym trymestrze ciąży: wynosi ono około 90 procent przy zakażeniu różyczką do 11 tygodnia ciąży, 33 procent przy zarażeniu różyczką w 11-12 tygodniu ciąży, 11 procent w 13-14 tygodniu, po czym wzrasta znów do 24 procent w 15-16 tygodniu ciąży. W kolejnych tygodniach ciąży, zachorowanie na różyczkę przyszłej matki nie zwiększa w znaczący sposób występowania wad u płodu, nawet pomimo stwierdzenia infekcji. Najdłużej utrzymuje się ryzyko wystąpienia zaburzeń słuchu.

Różyczka u kobiet w ciąży: wtórne zachorowanie na różyczkę

Ryzyko powtórnego zachorowania dotyczy 5 procent osób po naturalnym przebyciu choroby i do 50 procent zaszczepionych, zależnie od czasu, który upłynął od szczepienia. Co ważne, w tym przypadku ryzyko rozwoju wad płodu kształtuje się na poziomie 5-8 procent w pierwszym trymestrze, potem staje się minimalne.

Różyczka u kobiet w ciąży: jakie wady wrodzone grożą dziecku?

U dzieci z zespołem różyczki wrodzonej (zespołem Gregga) występują najczęściej:

 • wady serca i dużych naczyń (48 procent chorych dzieci) – przetrwały przewód tętniczy, ubytki przegrody międzyprzedsionkowej i międzykomorowej i zwężenie tętnicy płucnej
 • wady narządu wzroku (71 procent chorych dzieci) - zaćma, jaskra, zapalenie siatkówki i naczyniówki (tzw. retinopatia typu "sól i pieprz"), małoocze, zez
 • zaburzenia słuchu (67 procent chorych dzieci) lub głuchota (łącznie powyższe trzy rodzaje wad współtworzą tzw. triadę różyczkową Gregga)
 • zaburzenia neurologiczne: przewlekłe zapalenie opon mózgowych, mikrocefalia, zapalenia naczyń mózgowych, zwiększone ryzyko zachorowanie na schizofrenię i autyzm
 • wady narządów płciowych,
 • patologie kostne (prowadzące np. do deformacji kończyn czy uszkodzenia zębów mlecznych),
 • wysypka skórna,
 • schorzenia wątroby,
 • schorzenia płuc,
 • schorzenia nerek.

Wirus różyczki zwiększa również ryzyko wczesnego poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Przedwczesna śmierć dotyka do 35 procent chorych z zespołem różyczki wrodzonej.

W późniejszym wieku wzrasta ryzyka zachorowania na cukrzycę insulinozależną (20 procent chorych), pojawienie się zaburzeń pracy tarczycy (5 procent chorych), jaskry oraz innych problemów ze wzrokiem, wynikających z wcześniej opisanych wad. Rzadkie, ale bardzo niebezpieczne są powikłania neurologiczne w formie progresywnego różyczkowego zapalenia mózgu (PRP, progressive rubella panencephalitis).

Różyczka u kobiet w ciąży: jak nie zachorować?

 • Różyczka przebyta w dzieciństwie uodparnia na wirusa. Gdy nie jesteś pewna, czy chorowałaś i planujesz zajść w ciążę, zrób badanie krwi na obecność przeciwciał (ze skierowaniem jest wykonywane za darmo). Z wynikami zgłoś się do lekarza, a on podejmie decyzję o ewentualnym szczepieniu. Szczepionka (np. rudivax) jest odpłatna. Kupisz ją w aptece na receptę, kosztuje ok. 40 zł.
 • Jeżeli nie chorowałaś i nie szczepiłaś się przeciwko różyczce, a jesteś w ciąży, kontaktuj się tylko ze zdrowymi osobami.
 • Zanim odwiedzisz znajomych mających dzieci, nie wstydź się zapytać, czy nie są chore i czy już przechodziły różyczkę.
 • Jeśli jesteś w ciąży i zetknęłaś się z osobą zakażoną wirusem, a nie wiesz, czy twój organizm jest na niego odporny - jak najszybciej idź do lekarza. On zdecyduje, czy możesz jeszcze dostać zastrzyk z globuliną odpornościową. Czas, jaki minął od momentu kontaktu z osobą chorą, powinien być jak najkrótszy.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE