Opryszczka - zakażenia opryszczkowe wywołane przez wirus hsv1 i hsv2

2020-02-01 8:32 Joanna Mazurek

Opryszczka to efekt zarażenia jednym z dwóch typów wirusa opryszczki - herpes simplex . Powoduje on nie tylko popularną opryszczkę na ustach czy genitaliach, ale i poważniejsze zmiany w organizmie. Czym są zakażenia opryszczkowe wywołane przez wirusa HSV?

Spis treści

 1. Wirus HSV, wirus opryszczki - objawy zakażenia
 2. Wirus HSV, wirus opryszczki - sposób zakażenia
 3. Wirus HSV, wirus opryszczki a ciąża (opryszczka w ciąży)
 4. Wirus HSV, wirus opryszczki - rozpoznanie
 5. Wirus HSV, wirus opryszczki - leczenie

Zakażenie wirusem opryszczki kojarzone jest najczęściej z drobno pęcherzykowymi zmianami w okolicy ust. Nie jest to jednak jedyny efekt wywoływany przez wirusa. Może powodować on dużo poważniejsze defekty zdrowotne, a nawet zagrażać życiu.

Wirus herpes simplex, czyli inaczej zwany wirus opryszczki występuje w wielu typach. Najbardziej kluczowe dla zdrowia człowieka są jednak dwa z nich. Mowa tutaj o:

 • typ hsv1 - który związany jest ze zmianami występującymi w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, twarzy, kończyn górnych oraz tułowia. Może on powodować również zamiany w okolicach narządów płciowych, jednak zdarza się to wyjątkowo rzadko;
 • typ hsv2 - odpowiadający głównie za zamiany w obrębie narządów rodnych i pośladków. Jest to ważny czynnik ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym również zakażenia wirusem HIV.

Wirus HSV, wirus opryszczki - objawy zakażenia

Do objawów związanych z zakażeniem wirusem zaliczamy przede wszystkim zmiany skórne, pęcherze, rumień, ale zależy to od tego, jakim wirusem zostaliśmy zakażeni.

 • Objawy zakażenia odmianą hsv-1

Zmiany skórne wywoływane przez wirusa hsv-1 przyjmują postać drobnych pęcherzy wypełnionych treścią surowiczą, a później często ropną. Zmiany mogą wywoływać lekką bolesność bądź pieczenie. Najczęstszą lokalizacją są okolice warg, twarz oraz błony śluzowe jamy ustnej, gdzie pojawiają się bolesne nadżerki. Groźniejszą sytuacją jest zajęcie rogówki, ponieważ może prowadzić do upośledzenia wzroku.

 • Objawy zakażenia odmianą hsv-2

W przypadku zakażenia wirusem hsv-2 pęcherze z treścią surowiczą pojawiają się zarówno na błonach śluzowych jak i skórze narządów płciowych. Szybko przekształcają się one w nadżerki. Zmianom towarzyszy miejscowy obrzęk oraz rumień. Objawy ogólne, które mogą wystąpić to gorączka, bóle głowy, dreszcze i powiększenie węzłów chłonnych, najczęściej pachwinowych.

Częstymi zmianami w przebiegu zakażenie opryszczką narządów płciowych są: zapalenie warg sromowych i pochwy, zapalenie szyjki macicy, zapalenie żołędzi i napletka, zapalenie cewki moczowej, zapalenie odbytu i zapalenie gardła.

Wirus HSV, wirus opryszczki - sposób zakażenia

Większość ludzi wirusem HSV-1 zakaża się w dzieciństwie, natomiast wirusem HSV-2 po rozpoczęciu kontaktów seksualnych. Wirus pozostaje w postaci utajonej przez całe życie w obrębie zwojów nerwowych.

Ujawnia się on przy osłabieniu odporności, chorobach zakaźnych, gorączce, nadmiernym nasłonecznieniu lub oziębieniu, stresie, przemęczeniu lub miesiączce u kobiet. Istotną rolę w kolejnych zakażeniach odgrywa fakt, że nawet w okresie bezobjawowym wirus HSV-2 może pozostawać w nabłonkach i ulegać sekrecji z wydzieliną pochwową, nasieniem lub śliną.

Wirus HSV, wirus opryszczki a ciąża (opryszczka w ciąży)

Wirus HSV-2 stanowi ogromne zagrożenie dla płodu i noworodka. W przypadku transmisji wertykalnej w I lub II trymestrze ciąży może dojść do poronienia lub wykształcenia poważnych wad rozwojowych.

Najniebezpieczniejszy jest dla dziecka poród drogą naturalną, gdy u matki w obrębie narządów występuje zakażenie pierwotne. W takich sytuacjach zalecane jest rozwiązanie ciąży na drodze cięcia cesarskiego.

Skutkami zakażenia okołoporodowego mogą być: osutka pęcherzykowa na skórze, zapalenia jamy ustnejzapalenie rogówki, zapalenie opon mózgowych i mózgu, rozsiane zmiany wielonarządowe.

Wirus HSV, wirus opryszczki - rozpoznanie

Diagnozę zakażenia wirusem można zazwyczaj postawić na podstawie objawów klinicznych, jednak przydatne okazują się również badania takie jak:

 • wykrywanie DNA wirusa za pomocą PCR,
 • cytologia w barwieniu metodą Giemzy,
 • badanie immunofluorescencyjne przy użyciu monoklonalnych przeciwciał dla HSV-1 lub HSV-2.

Wirus HSV, wirus opryszczki - leczenie

Osoba, która raz zaraziła się wirusem opryszczki nie ma możliwości usunięcia wirusa z organizmu. Stosowane leki służą tylko zahamowaniu jego replikacji.

W przypadku niewielkich zmian wywołanych przez HSV1 często wystarczające jest leczenie miejscowe w postaci past cynkowych, aerozoli z antybiotykami lub leków o działaniu przeciwwirusowym takich jak aciklowir bądź penciklowir. W poważniejszych przypadkach aciklowir podawany powinien być doustnie lub dożylnie.

Bibliografia:

 1. Jabłońska Stefania, Majewski Sławomir, „Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową”, Wydanie I, Warszawa 2019, ISBN 978-83-200-4707-3
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE