Cytomegalia szczególnie groźna dla kobiet w ciąży

2014-07-03 8:40 Małgorzata Sobolewska | Monika Majewska

Cytomegalia w ciąży często nie daje wyraźnych objawów. Tymczasem cytomegalia jest szczególnie niebezpieczna w ciąży, gdyż może powodować wady rozwojowe płodu, a nawet doprowadzić do jego śmierci. Sprawdź, jakie są skutki zakażenia cytomegalią w ciąży.

Cytomegalia w ciąży nie stanowi zagrożenia dla mamy. Infekcja przebiega bezobjawowo u 90 proc. kobiet w ciąży i zazwyczaj nie jest wykrywana. Jednak stanowi ogromne zagrożenie dla płodu. Wirus cytomegalii jest główną przyczyną niedosłuchu o podłożu niegenetycznym oraz ważnym czynnikiem uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do zaburzeń rozwoju psychoruchowego i upośledzenia umysłowego u dzieci.

Cytomegalia - źródła zakażenia

Do zakażenia płodu wirusem cytomegalii dochodzi:

 • przez łożysko - ryzyko transmisji wirusa przez łożysko rośnie wraz z czasem trwania ciąży, a konsekwencje kliniczne dla płodu są najpoważniejsze przy zakażeniu w pierwszej połowie ciąży
 • podczas porodu
Cytomegalia jest najczęstszym wirusowym zakażeniem wrodzonym. Szacuje się, że dotyczy 0,5-2 proc. noworodków.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko transmisji zakażenia wirusem cytomegalii jest brak swoistych przeciwciał IgG w ciąży, wiek poniżej 20. roku życia oraz częsty kontakt z małymi dziećmi w czasie ciąży. Poza tym uważa się też, że ciąża może zwiększać wrażliwość ciężarnych na zakażenie wirusem oraz na uaktywnienie się postaci dotychczas nieaktywnych.

Cytomegalia w ciąży - objawy

U 85–90 proc. noworodków zakażenie ma charakter bezobjawowy. Tylko 5–10 proc. noworodków ma objawy cytomegalii wrodzonej, takie jak:

Wśród najczęstszych objawów wymienia się także lekkie upośledzenie umysłowe.

Badaniu neurologicznym stwierdza się:

 • zaburzenia dystrybucji napięcia mięśniowego (wzmożone napięcie mięśniowe, hipotonia)
 • drgawki

Odchylenia w badaniach laboratoryjnych obejmują: niedokrwistość, neutropenię, małopłytkowość.

W badaniu okulistycznym stwierdza się:

 • zapalenie siatkówki i naczyniówki lub zanik nerwu wzrokowego
 • zaćma i małoocze (stosunkowo rzadko)

W badaniu audiologicznym (ABR) stwierdza się niedosłuch neurosensoryczny. Cytomegalowirusowe uszkodzenie słuchu występuje 35-60 proc. dzieci z zakażeniem objawowym i może ujawnić się bezpośrednio po urodzeniu lub w okresie późniejszym.

Cytomegalia w ciąży - groźne konsekwencje

U kobiet w ciąży cytomegalia również przebiega bez objawów, dlatego tak trudno ją zdiagnozować. Niestety zakażenie w tym czasie wirusem może być groźne dla potomstwa. Konsekwencje zależą od tego, w którym momencie ciąży nastąpiło zakażenie.

Należy podkreślić, że obecność swoistych przeciwciał w klasie IgG przed ciążą lub na początku ciąży nie wyklucza zakażenia u płodu, a zakażenie płodu nie zawsze prowadzi do choroby objawowej i późnych następstw.

Jeżeli miało ono miejsce w I trymestrze, istnieje bardzo duże ryzyko

 • poronienia
 • rozwinięcia się poważnej wady wrodzonej w układzie nerwowym

Zakażenie w II lub III trymestrze może spowodować

 • uszkodzenie mózgu (objawiające się zaburzeniami rozwoju, padaczką)
 • przedwczesny poród

Dzieci matek zarażonych CMV w ciąży zazwyczaj od urodzenia mają problemy zdrowotne. Diagnozuje się u nich zespól cytomegalii wrodzonej z takimi objawami jak:

 • powiększenie śledziony i wątroby
 • żółtaczka
 • wylewy podskórne
 • zapalenie płuc

Niekiedy cytomegalowirus na początku pozostaje w uśpieniu, a daje o sobie znać nawet klika lat później, a skutkiem jest np.

 • całkowita utrata słuchu
 • zaburzenia widzenia
 • opóźnienia umysłowe

Cytomegalia w ciąży - diagnostyka

Obecnie w Polsce nie prowadzi się rutynowej diagnostyki ciężarnych w kierunku zakażenia CMV, jednak coraz częściej swoiste testy serologiczne są zlecane przez położników.

Nie ma szczepionki, która chroniłaby przed zachorowaniem na cytomegalię.

Nie sposób też uchronić się przed obecnym wszędzie wirusem. Kobietom planującym ciążę niektórzy lekarze zalecają wykonanie badania pod kątem choroby. Nie są to jednak badania standardowe. Testy wykonuje się z krwi i z moczu. We krwi ocenia się poziom przeciwciał w klasie IgG i IgM przeciw cytomegalii - tzw. serologię. Obecność przeciwciał klasy IgM oraz znaczny wzrost przeciwciał IgG świadczą o istnieniu pierwotnej infekcji. Jeśli znajdują się one we krwi kilka miesięcy przed ciążą, oznacza to, że kobieta przeszła cytomegalię,  a obecne przeciwciała chronią ją przed świeżą infekcją. Pocieszający jest fakt, że około 80 proc. kobiet w wieku rozrodczym ma przeciwciała klasy IgG, a więc zetknęło się wcześniej z wirusem i zakażenie pierwotne w ciąży im nie zagraża.

Jak się leczy cytomegalię w ciąży?

W przypadku rozpoznania u matki aktywnego zakażenia CMV nie ma powszechnie uznanego postępowania zapobiegającego wertykalnej transmisji zakażenia czy też postępowania leczniczego w stosunku do płodu z objawami zakażenia. Noworodek matki z podejrzeniem zakażenia wirusa cytomegalii w ciąży powinien być skierowany do ośrodka specjalistycznego celem weryfikacji rozpoznania, ewentualnego leczenia i objęcia opieką specjalistyczną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
R.
|

Bzdura totalna! Moja córka ma wrodzoną cytomegalię, którą ja złapałam w ciąży. Ma niedosłuch, zaburzenia równowagi, po porodzie stwierdzili stan po wylewie w główce i dwa ogniska zwapnień. Urodziła się malutka, a z leczeniem walczyłyśmy pół roku. Do dzisiaj nosi aparaty słuchowe i ma problemy z równowagą.
Ten artykuł powinna przeczytać każda przyszła mama. Każda.

Ata
|

W takim razie trafiłaś na wyjątkowego konowała. Moja córka zarazila sie cytomegalia w 3 miesiacu ciazy. Objawy jak przy przeziebieniu. Niestety moj wnuczek urodzil sie z uszkodzonym ukladem nerwowym i zanikiem nerwow wzrokowych w obu oczkach. Gdy przyjechalismy na pediatrie do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie to tylko dwoje dzieciakow mialo inne rozpoznanie. Cala reszta z cytamegalia i toksaplazmoza. Bardzo pouszkadzane dzieciaczki

Ja
|

A jak Twoim zdaniem ma być pisany artykuł ? Prawdę podaje się prawdziwie . Jeśli ktoś szuka odpowiedzi , to znajduje i tyle . Jeśli zaś komuś nie pasuje prawda to niech nie szuka . Nikt twojej koleżanki nie zmuszał do czytania artykułu i niczyją winą jest fakt , że go nie doczytała .

Kasia
|

Ja dopiero odebrałam wyniki i u mnie zarowno IgG jak i IgM sa dodatnie. IgG >500 , IgM 1,98 . Dodatkowa informacja na dole wskazanie wykonania awidności CMV IgG. Co o tym myśleć?? Czy ja już przeszłam tą chorobę czy jestem w pełni tej choroby.

Katarzyna
|

Informacje o takich chorobach powinny być podawane w szczególnie delikatny sposób, w szczególności jeśli są kierowane do kobiet w ciąży, a nie na wstępie "TWOJE DZIECKO UMRZE!".

Kobieta może poronić z nerwów po przeczytaniu takich informacji. Moja koleżanka zadzwoniła do mnie roztrzęsiona, ponieważ stwierdzono u niej wirusa i w pracy zdążyła przeczytać tylko początek tego artykułu. Okazało się, że wirusa już przeszła, ale nic nie wiedziała o tej chorobie i pierwsze informacje na jakie się natknęła to, że jej dziecko może mieć wady rozwojowe lub może umrzeć...

M
|

Zmieńcie lekarzy bo ta choroba istnieje...jestem po porodzie...i niestety ten wirus się do mnie i do dzieciaczka przypałetał. Wiec nie bądźcie łatwo wierne i róbcie te badania...

aaa
|

Bzdura? U mnie cytomegalia doprowadzila do zakazenia wewnatrz macicznego, wczesniejszego porodu i smierci dziecka

przyszła mama
|

przeczytałam i od razu mi lepiej :-) bardzo dziękuję o odcodziłam od zmysłów

AlicjaDelicja
|

Warto mieć pojęcie o tym wirusie będąc w ciąży, gdyż to właśnie w tym okresie pierwotne zakażenie może być niezwykle niebezpieczne dla płodu, a kobieta często nie odczuwa żadnych objawów. Polecam http://cytomegalia.info. Są tu rzetelne info, z których sama skorzystałam.

jjj
|

Zagdzam się z tym, że nie należy czerpać wiedzy z internetu, bo każdy przypadek jest inny. Ale wiem z własnego doświadczenia, ze cytomegalia ma wpływ na płód - natomaist tylko wyniki IgM i IgG nic nie mówią (zwłaszcza jeśli sa robione szybką "diagnostyką"). Ważne sa badania w kierunku cytomegalii przed planowaniem ciąży.