Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

2021-11-10 16:14

Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) to wada wzroku, której istotą są zaburzenia widzenia po zmierzchu lub w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Kurzej ślepoty nie należy lekceważyć, gdyż nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia. Jakie są przyczyny i objawy kurzej ślepoty? Na czym polega jej leczenie? Jak jej zapobiec?

Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) – przyczyny
  2. Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) – objawy
  3. Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) - diagnoza
  4. Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) – leczenie
  5. Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) - rokowania
  6. Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) – zapobieganie

Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa, nyktalopia) to potoczne określenie wady wzroku, której istotą jest słabe widzenie o zmierzchu lub w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Stan ten jest efektem upośledzenia działania pręcików - jednego z elementów siatkówki oka. Pręciki zawierają jeden rodzaj pigmentu tzn. czerwień wzrokową – rodopsynę. To właśnie ona jest odpowiedzialna za widzenie o zmroku. W związku z tym upośledzenie działania pręcików powoduje zaburzenia widzenia o zmierzchu.

Warto wiedzieć, że większość ptaków (w tym kury) ma upośledzenie widzenia w warunkach słabego oświetlenia, stąd potoczna nazwa schorzenia

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do okulisty?

Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) – przyczyny

Kurza ślepota może być wrodzona. Wówczas jest ona jednym z objawów stacjonarnej wrodzonej ślepoty nocnej - grupy schorzeń uwarunkowanych genetycznie, których istotą jest zaburzenie widzenia zmierzchowego już od wieku niemowlęcego oraz niepostępujący przebieg choroby.

Ślepota zmierzchowa może być także jednym z objawów dystrofii siatkówki (np. zwyrodnienia barwnikowego siatkówki), które mają charakter dziedziczny. Jednak najczęściej pojawia się w przebiegu nadmiernego rogowacenia spojówki i rogówki - chorób, które są spowodowane niedoborem witaminy A. W związku z tym ryzyko wystąpienia kurzej ślepoty zwiększa się u osób niedożywionych, z zaburzeniami odżywiania (anoreksja, ortoreksja) i przyswajania. Kurza ślepota może się pojawić również u alkoholików. Zdarza się, że schorzenie towarzyszy osobom z zaćmą oraz jaskrą.

WARTO WIEDZIEĆ>> NIEDOBÓR WITAMINY A: przyczyny i objawy

Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) – objawy

Kurza ślepota objawia się upośledzeniem widzenia o zmierzchu. Jest to proces stopniowy – ostrość widzenia chorego pogarsza się z każdym dniem. Problemy z widzeniem pojawiają się także przy przejściu z jasnego do ciemnego pomieszczenia. Ponadto pojawia się podrażnienie oka w wyniku suchości. Jeśli przyczyną schorzenia jest niedobór witaminy A, pojawiają się także objawy jej niedoboru.

Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) - diagnoza

W celu zdiagnozowania kurzej ślepoty wykonuje się oftalmoskopię, czyli badanie dna oka, badania elektrofizjologiczne, a także badania pola widzenia (perymetria), których celem jest monitorowanie choroby.

Przeczytaj także: Choroby, przez które możesz stracić wzrok

Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) – leczenie

Jeśli przyczyną choroby jest niedobór witaminy A, choremu podaje się ją doustnie lub domięśniowo. Ponadto stosuje się miejscowo leki nawilżające oko.

Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) - rokowania

Rokowania nie są pomyślne, ponieważ kurza ślepota jest schorzeniem postępującym i nieodwracalnym, w związku z tym istnieje ryzyko całkowitej utraty wzroku.

Przeczytaj także: Skąd się biorą zaburzenia widzenia i dlaczego nie wolno ich ignorować?

Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) – zapobieganie

W związku z tym, że przyczyną kurzej ślepoty najczęściej jest niedobór witaminy A, należy zadbać o to, by nie zabrakło jej w diecie. Można ją znaleźć przede wszystkim w produktach mlecznych, takich jak sery, twarogi, masła, jogurty, ale też w jajach i rybach. Poza tym w witaminę A są bogate warzywa (marchew, pomidory, brokuły, szpinak, czerwona papryka).

Sonda
Czy miewasz mroczki przed oczami?