Bolą cię oczy od pracy przy komputerze? Wykonaj 4 proste ćwiczenia, a poczujesz różnicę

2024-04-11 13:12

10 godzin i 26 minut - tyle statystyczny Polak obcuje w ciągu dnia z jaskrawymi ekranami, emitującymi sztuczne niebieskie światło. Od długiego wpatrywania się w gadżety elektroniczne nasze oczy „eksplodują” - łzawią, pieką, swędzą, etc. Co zrobić, by uniknąć tych nieprzyjemnych objawów? Optometrystka Elżbieta Grzesiak podpowiada, jak ćwiczyć oczy, by poprawić wzrok prostymi, ale skutecznymi ćwiczeniami.

Bolą cię oczy od pracy przy komputerze? Wykonaj 4 proste ćwiczenia, a poczujesz różnicę
Autor: Getty Images Bolą cię oczy od pracy przy komputerze? Wykonaj 4 proste ćwiczenia, a poczujesz różnicę

Wpływ pracy przy komputerze na oczy

We współczesnym świecie w lwiej części zawodów trudno wyobrazić sobie pracę bez pomocy komputera. Wielu z nas musi korzystać z niego jedną trzecią doby. Już po dwóch godzinach nieprzerwanego wpatrywania się w ekran oczy są zmęczone i domagają się odpoczynku. Nie służy im także ciągle patrzenie się na bliskie odległości, a także przebywanie w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach.

- Codzienność obecnych czasów sprawia, że praca przy komputerze jest nieodzownym elementem naszego życia w większym lub mniejszym stopniu. Najczęściej spotykanym problemem wśród pracowników jest syndrom widzenia komputerowego (ang. Computer Vision Syndrome, w skrócie: CVS), czyli złożony zespół problemów dotyczący oczu i widzenia oraz praca w bliskich odległościach - mówi w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie Elżbieta Grzesiak, optometrystka American Lens.

Niewłaściwa higiena pracy potęguje jedynie syndrom CVS. Objawia się on poprzez niewyraźne widzenie, zmęczenie oczu, uczucie pieczenia (piasku) pod oczami oraz nadwrażliwością na ostre światło. Okazuje się jednak, że mogą ujawnić się inne, nieprzyjemne dolegliwości.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do okulisty?

Po tych objawach rozpoznasz, że oczy mają dość komputera

Ekspertka podkreśla, że wpatrywanie się w ekran komputera zmniejsza częstotliwość mrugania, co niesie za sobą szereg konsekwencji, tj. pieczenie oczu, suchość oczu czy bóle głowy. I dodaje: Codzienna ekspozycja na światło niebieskie wysokoenergetyczne (HEV) może być przyczyną problemów ze snem (zaburzenia wydzielania melatoniny) i zaburzenia cyklu dobowego naszego organizm.

Cyfrowe zmęczenie wzroku nie daje jedynie symptomów ocznych, ale także szereg dolegliwości, które czasami bagatelizujemy. Jak wskazuje optometrystka, można je podzielić na trzy kategorie:

  1. Objawy pozaoczne - są to wszelkiego rodzaju objawy astenopijne, takie jak: bóle głowy, sztywność karku, bóle barków czy bóle pleców.
  2. Objawy dotyczące powierzchni oka związane z nadmiernym wysuszeniem się rogówki przez zbyt rzadkie mruganie lub niepełne mruganie. Skutkiem czego jest stan nadmiernego łzawienia oczu, uczucia piasku pod powiekami, bóle oczu czy przekrwienie spojówek.
  3. Objawy zaburzeń akomodacji i konwergencji, czyli potocznie zwane zmęczeniem wzroku, w którym zauważamy nagłe nieostre widzenie, czasem nawet dwojenie się obrazu czy nakładanie się czytanego tekstu oraz przybliżanie się do monitora, aby poprawić ostrość wzroku.

Optometrystka podkreśla, że każdy z tych symptomów powinien zapalić lampkę ostrzegawczą oraz skłonić do zadbania o higienę pracy wzrokowej przy komputerze i konsultacji objawów ze specjalistą w profesjonalnym salonie optycznym.

Gimnastyka dla oczu, gdy za dużo spędzasz czasu przed komputerem

Niewątpliwie zmysł wzroku to skarb, który powinniśmy otoczyć troskliwą i czułą opieką. Wiele możemy zdziałać, jeśli będziemy pamiętać o relaksie z daleka od urządzeń elektronicznych, ale także zaczniemy oczy poddawać regularnej gimnastyce.

- Mimo intensywnej pracy przy monitorze ekranowym możemy wpłynąć na poprawę komfortu naszych oczu dzięki kilku ćwiczeniom wspomagającym pracę naszych mięśni okołogałkowych - dodaje ekspertka.

Trening dla oczu obejmuje cztery ćwiczenia:

  1. Kreślenie „ósemek” w powietrzu polega na wyobrażeniu sobie narysowanej na ścianie cyfry 8 i wodzeniu po niej wzrokiem, nie poruszając przy tym głową.
  2. Zmiana obserwowanych obiektów - w tym prostym ćwiczeniu chodzi o to, by najpierw skupić wzrok na bliskim przedmiocie, a następnie przenieść go na przedmiot, który znajduje się dalej, na przykład na drzewo za oknem.
  3. Ruchy gałek ocznych po okręgu, czyli kreślenie wzrokiem okręgów bez poruszania głową. Każde pełne okrążenie powinno zakończyć się patrzeniem w jak najdalej położony obiekt.
  4. Palming, czyli spoglądanie w ciemność to ćwiczenie stanowi idealny relaks dla zmęczonych oczu. Należy zasłonić oczy dłońmi w taki sposób, aby zobaczyć kompletną ciemność i wyobrazić sobie, np. spacer po parku.

Wszystkie ćwiczenia należy wykonywać minimum trzy razy dziennie. - Mają one na celu poprawę komfortu oraz zmniejszyć objawy negatywnych skutków pracy przy monitorze ekranowym. Są także elementem wspomagającym w niwelowaniu objawów cyfrowego zmęczenia wzroku – podsumowuje Elżbieta Grzesiak, optometrystka American Lens.