Zwapnienia mięśnia brodawkowatego u dzidziusia [Porada eksperta]

2009-02-05 22:47 Barbara Grzechocińska

Jestem w 31 tyg. ciąży, dotąd podczas badań USG (ostatnio 16.XII) lekarz pozytywnie oceniał rozwój płodu.Dziś zostaliśmy skierowani na dodatkowe badanie USG (innym aparatem) w celu sprawdzenia prawej komory serca. Lekarz badający podejrzewa zwapnienia na mięśniu brodawkowatym u synka. Gdzie szukać pomocy? Co dalej robić? co mogło być przyczyną takiej sytuacji? Choruję na Gravesa-Basedowa, czy ta choroba mogła mieć wpływ na pojawienie się problemów z serduszkiem synka?

Diagnostyka choroby serca tak naprawdę będzie możliwa dopiero jak urodzi się dziecko (przecież to tylko podejrzenie, a na dodatek może okazać się zupełnie nieistotne) i jedyne to, co może Pani zrobić, to rodzić w szpitalu, w którym może Pani liczyć na dobrą opiekę neonatologiczną. Wpływ choroby Graves-Basedowa na rozwój ciąży uzależniony jest od wielu rzeczy, o których Pani nie napisała, np. czy jest Pani obecnie leczona, czy była Pani leczona przed ciążą, czym była Pani leczona, jaki jest obecnie poziom hormonów tarczycy i czy obecne są przeciwciała i jakie. O tym najlepiej jest rozmawiać z endokrynologiem, który Panią prowadzi.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE