Złe samopoczucie po zaprzestaniu HTZ [Porada eksperta]

2014-08-24 20:19 Barbara Grzechocińska

Mam 41 lat, w 34. roku życia usunięto mi macicę z przydatkami (histerektomia), brałam HTZ Estrofem mite, do maja tego roku. Zapytałam panią ginekolog, jak długo mam jeszcze brać. Powiedziała, że mogę właściwie nie brać. Nie mam zaufania do tej pani, która zbadała mnie przez 6,5 roku raz i nigdy nie zbadała mi piersi. W tym momencie psychicznie czuję się gorzej, jestem rozdrażniona, cały czas podenerwowana. Zastanawiam się, czy od tego, że zaprzestałam przyjmować hormony. Chciałabym się dowiedzieć, czy nie potrzebuję badań i co dalej ewentualnie robić.

Jeśli chwiejność nastrojów i ogólne złe samopoczucie pojawiły się po odstawieniu Estrofemu do najprawdopodobniej związek z odstawieniem leku jest. Radzę zgłosić się do lekarza (ma Pani wybór) i powiedzieć o problemie. Tylko lekarz prowadzący decyduje zarówno o leczeniu, jak i o potrzebnych badaniach. Ponadto, zachęcam do zapoznania się z artykułem na temat histerektomii: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/usuniecie-macicy-i-jajnikow-zycie-po-trudnej-dla-kobiety-operacji_35014.html

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE