Problemy ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych [Porada eksperta]

2013-02-25 20:22

1. Moja narzeczona bierze codziennie około godz. 22 (czy godzina ma znaczenie?) tabletki antykoncepcyjn. Jeśli np. 1 kwietnia zapominała raz wziąć to ile czasu musi minąć by organizm się zharmonizował tzn. by nie zajść w ciążę? 2. Jeśli podczas naszego tygodnia miodowego akurat wypada jej przerwa od tabletek na okres, a chcemy cieszyć się tym tygodniem to czy można nie robić przerwy, a najwyżej po tym tygodniu zaplanować okres? 3. Jeśli uprawiamy z przyszłą żoną seks 7 dni i wciągu nich każdego razu kończę w niej 3 razy dziennie to biorąc tylko tabletki jest jakaś możliwość zajścia w ciążę? Czy zaleca się stosunek przerywany?

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Ad 1. Tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować codziennie o tej samej porze, godzina nie ma znaczenia. Pomyłka w przyjmowaniu tabletek zmniejsza nieco skuteczność antykoncepcyjną. Jeśli zdarza się to wiecej niż dwa razy w cyklu lepiej jest stosować dodatkową metodę (np. prezerwatywa).

Ad 2. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalanej krwawienia występują dopiero po odstawieniu preparatu. Można oczywiście nie robić przerwy i wziąć tabletki z dwóch blistrów pod rząd, nalezy jednak wiedzieć, że takie postępowanie nie zawsze jest skuteczne i czasami pomimo ciągłego łykania tabletek pojawia się krwawienie.

Ad 3. Stosunek przerywany jest niezdrowy i nieskuteczny, dlatego tej metody stosować nie warto. Ocenia się, ze około 2-20 kobiet spośród 1000 stosujących antykoncepcję hormonalną w ciagu roku zachodzi w ciążę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta