Płód owinięty pępowiną - czy to zagraża życiu dziecka? [Porada eksperta]

2013-12-09 16:11 Barbara Grzechocińska

Chciałabym zapytać, czy badanie KTG jest w stanie pokazać nieprawidłowości w rozwoju dziecka, kiedy jest ono owinięte pępowiną? Czy dziecko jest w stanie obracając się do porodu owinąć aż 4 razy w okół szyi pępowiną? Z góry dziękuję za odpowiedź

KTG jest badaniem oceniającym czynność serca płodu i czynność skurczową macicy. Tylko tyle. Jak z tego wynika, jeśli pępowina jest okręcona wokół szyi i czynność serca jest prawidłowa to i zapis KTG będzie prawidłowy.

Natomiast jeśli w wyniku owinięcia pępowiny, dojdzie do niedotlenienia płodu, to jest oczywiste, że i zapis badania będzie nieprawidłowy. Płód, jak ma dużą ruchomość, a pępowina jest dostatecznie długa, to może owinąć się nią wiele razy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE