Niezgodność serologiczna a konflikt serologiczny przy adopcji oocytu [Porada eksperta]

2016-05-06 13:34 Barbara Grzechocińska

Jeśli grupa krwi biorczyni to 0rh-, a grupa krwi jej męża to Arh+, to jaką grupę krwi powinna mieć dawczyni oocytu i dawca nasienia? Czytałam, że niezgodność serologiczna nie powoduje skutków konfliktu serologicznego dla pierwszego dziecka, bo podobno konflikt powstaje dopiero podczas zetknięcia się krwi dziecka (ale tylko gdy dziecko odziedziczyło Rh+) z Rh- krwią matki podczas porodu. Skoro blastocysta podawana w procedurze in vitro oraz w procedurze adopcji oocytu nie posiada jeszcze krwi, to w jakich okolicznościach może powstać konflikt serologiczny?

Dawczyni oocyta i dawca nasienia nie mogą mieć grupy B i AB, mogą mieć grupę O i A. Rh powinno być ujemne. Inaczej mówiąc grupa krwi dziecka nie powinna wykluczać rodzicielstwa żadnego z rodziców. Bezpiecznie jest, aby dawcy mieli grupę Rh ujemną. Wprawdzie rzeczywiście bardzo rzadko zdarza się, aby doszło do konfliktu serologicznego w pierwszej ciąży, ale nie można tego wykluczyć. Do powstania przeciwciał (konfliktu serologicznego) dochodzi w wyniku przejścia krwinek płodu do krążenia matki. Ma to miejsce nie w dniu transferu blastocysty, ale może zdarzyć się w pierwszych tygodniach ciąży. Czynnikami sprzyjającymi są krwawienia oraz zabiegi (np. punkcja w celu wykonania badań prenatalnych).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE