Kiedy wyłyżeczkować macicę po poronieniu? [Porada eksperta]

2018-04-09 10:48 Barbara Grzechocińska

Poroniłam w 5 tc, tj. 6 kwietnia. Byłam u ginekolog i skierowała mnie na łyżeczkowanie macicy, które miało być dzisiaj 9 kwietnia. Doktor powiedziała, że wszystko się oczyściło oprócz skrzepów krwi 12 mm i że i tak mam zostać na łyżeczkowaniu. Nie zgodziłam się, bo wyczytałam w internecie, że poddaje się temu w ostateczności i macica może oczyszczać się nawet 2 tyg., a niektórzy mają przypisywany lek Arthrotec Forte i nie muszą poddawać się zabiegowi.

Po poronieniu nie wykonuje się zabiegów tylko wtedy, gdy stwierdza się w badaniu USG pustą macicę i cienkie endometrium. W przeciwnym razie powinien być przeprowadzony zabieg. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, że poronienie nie było zupełne, należy wykonać zabieg, ponieważ pozostawienie tkanek w macicy stwarza ryzyko krwawienia, rozwoju stanu zapalnego, a jeśli są to fragmenty jaja płodowego, to również zaśniadu groniastego. O konieczności wykonania łyżeczkowania macicy może zdecydować wyłącznie lekarz wykonujący badanie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE