Jak zmniejszyć mięśniaki macicy? [Porada eksperta]

2018-02-01 18:24

Mam dwa duże mięśniaki (12-14 cm) i ciężką anemię przez krwawienia miesięczne, które trwają około 10 dni. Wszyscy lekarze wysyłają mnie na przetoczenie krwi i operację usunięcia macicy, lecz ze względu na swój stan zdrowia zwlekam z decyzją. Leki pomagają zaleczyć anemię chwilowo, po krwotokach wyniki i moje samopoczucie znów są fatalne. Czy w grę w ogóle wchodzi leczenie farmakologiczne (hormonalne), by zmniejszyć mięśniaki i po pewnym czasie udać się na laparoskopię? Jakie leki/zioła przyjmować, żeby miesiączka nie była kolejnym krwotokiem? Leki na obfite krwawienia przepisane przez mojego ginekologa nie pomagały zmniejszyć krwotoków.

Mogę odpowiedzieć tylko ogólnie, że tak duże mięśniaki, będące przyczyną obfitych miesiączek i anemii, są wskazaniem do operacji. Są wprawdzie leki, które u większości kobiet zmniejszają wielkość mięśniaka i zmniejszają obfitość krwawień, ale leczenie jest bardzo drogie i w Pani przypadku może okazać się nieskuteczne. Jeśli przyczyną krwotocznych miesiączek są mięśniaki, to żadne doraźne leki nie pomogą, tylko operacja. Im dłużej będzie Pani zwlekała, tym większe ryzyko powikłań.

Polecamy: Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.