Guz w zatoce Douglasa - jak leczyć? Czy można zajść w ciążę? [Porada eksperta]

2014-11-13 15:01 Barbara Grzechocińska

Mam 20 lat i w styczniu tego roku miałam usuwany torbiel z lewego jajnika. W wypisie ze szpitala było napisane tak, że ''niezłośliwy nowotwór jajnika''. Parę dni temu przy wizycie kontrolnej w badaniu USG wyszło, że mam guza w zatoce Douglasa o średnicy 7 cm. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest to coś poważnego? Czy lepiej poddać się usunięciu? Czy może się z tego wytworzyć nowotwór? Czy mogę mieć problemy z zajściem w ciążę? Dodam, że od zawsze miałam problemy z miesiączką, nawet po usunięciu torbieli.

Mianem guz określa się nieprawidłową, wyczuwalną lub widoczną (to w odniesieniu do USG) zmianę. Tylko tyle. Dopiero na podstawie badania histopatologicznego można stwierdzić, czy zmiana jest łagodna czy złośliwa, z jakiego narządu wychodzi i jakiego leczenia wymaga. Siedmiocentymetrowa zmiana jest dużą zmianą i radzę w sprawie dotyczącej leczenia skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Radzę również wiedzieć (napisane jest w wyniku badania histopatologicznego), jaką torbiel pani usunięto.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE