Czy pigułka antykoncepcyjna działa wczesnoporonnie? [Porada eksperta]

2013-04-08 1:53 Barbara Grzechocińska

Witam! Nurtuje mnie pytanie dotyczące ewentualnego zapłodnienia w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Czy działanie tabletek spowalniające pracę jajowodów i zagęszczające śluz można zaliczyć do działań wczesnoporonnych? Czy zarodek będzie w stanie się zagnieździć mimo stosowania tabletek? Czy my aby na pewno nie zabijamy tabletkami swoich dzieci? Bardzo proszę o odpowiedź.

Mechanizm działania antykoncepcyjnego tabletek hormonalnych jest wielokierunkowy: 1. Blokowanie jajeczkowania na poziomie podwzgórzowo-przysadkowym 2. Blokowanie jajeczkowania na poziomie jajnika 3. Zmiana właściwości fizykochemicznych śluzu szyjkowego i utrudnienie transportu plemników 4. Zmiany w błonie śluzowej macicy utrudniające ewentualne zagnieżdżenie zarodka 5. Hamowanie transportu jajowodowego. Najsilniejsze i podstawowe działanie to hamowanie jajeczkowania.

Czytaj też:

Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje, nazwy, działanie

Tabletki antykoncepcyjne - skutki uboczne

Co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE