Czy może zajść konflikt serologiczny przy drugim dziecku? [Porada eksperta]

2014-09-24 23:14 Barbara Grzechocińska

Mamy synka 6-letniego, grupa krwi ojca RH +, a mamy RH-. I nie było konfliktu i też nie był podawany zastrzyk immunoglobulina w trakcie ciąży jak i po. Zastanawiamy się nad drugim dzieckiem, ale mamy obawy, że może powstać konflikt. Jak można mu zapobiec przed zaplanowaniem ciąży?

Nie podała Pani ważnej informacji, dlaczego nie została podana immunoglobulina anty D. Konflikt serologiczny jest wtedy, gdy we krwi matki pojawiają się przeciwciała skierowane przeciwko krwinkom płodu. Przechodzą one przez łożysko i mogą spowodować niedokrwistość u płodu lub niedokrwistość i żółtaczkę u noworodka. Do produkcji przeciwciał może dojść w każdym okresie ciąży, zwłaszcza gdy wykonywana jest punkcja, pojawia się krwawienie, a poza ciążą gdy przetaczana jest krew nieodpowiednio dobrana oraz poprzez używanie niejednorazowych i niewysterylizowanych igieł lub strzykawek.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE