Czy jest możliwy nawrót mięśniaków? [Porada eksperta]

2018-01-10 10:35

5 lat temu miałam operacje wycięcia mięśniaków, teraz biorę tabletki antykoncepcyjne. Cały czas boję się, że to może wrócić. Wiem, że hormony powodują wzrost mięśniaków. Co powinno mnie zaniepokoić?

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Objawy kliniczne obecności mięśniaków macicy uzależnione są od ich lokalizacji. Mięśniaki macicy dają objawy tylko wtedy, gdy rosną do światła jamy macicy (obfite krwawienia miesiączkowe) lub, gdy są duże i powodują ucisk na narządy sąsiednie.

O tym, że są mięśniaki wiadomo jedynie na podstawie badania ginekologicznego i badania USG. Mięśniaki macicy są guzami hormonozależnymi, ale nie rozwijają się przy prawidłowym wydzielaniu hormonów, tylko wtedy, gdy albo wydzielanie jest zaburzone albo zachwiana jest proporcja między stężeniami poszczególnych hormonów, pomimo że ich bezwzględne wartości pozostają w normie.

Operacja wycięcia mięśniaków powoduje, że wprawdzie mięśniaków nie ma, ale nie likwiduje się predyspozycji do ich rozwoju. Wydaje się, że u Pani istnieje podwyższone ryzyko ponownego pojawienia mięśniaków. Regularnie przeprowadzane badania ginekologiczne nie spowodują, że mięśniaki się nie rozwiną, umożliwią jedynie wczesne ich wykrycie.

Dobrze, że Pani stosuje antykoncepcję hormonalną, ponieważ, jak wykazały badania, u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną ryzyko mięśniaków zmniejsza się o 1/3.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta