Ciąża przy zespole nerczycowym - czy jest bezpieczna? [Porada eksperta]

2014-09-26 22:33

Mam 32 lata, pierwsza ciąża była w wieku 24 lat. Od 9 miesiąca życia choruję na zespół nerczycowy, w dzieciństwie często występowały u mnie nawroty w postaci białkomoczu. W wieku 18 lat miałam biopsję, która wykazała przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek. Od ponad 15 lat jest remisja, nie występował białkomocz, nie było nawrotów choroby. Jestem pod stałą opieką nefrologa. Wyniki badań moczu oraz krwi są prawidłowe, białkomocz nie występuje w ogóle. Zażywam Enarenal 5 mg 1 raz dziennie ze względu na podwyższone ciśnienie (150/90, 140/85). Pierwsza ciąża przebiegała bez zarzutów, nie było obrzęków, białkomoczu, nie było skoków ciśnienia (zażywałam wtedy Dopegyt), badania były w normie (kreatynina, kwas moczowy). Jedynie morfologia w połowie ciąży była słaba, zażywałam żelazo. Urodziłam przez cesarskie cięcie - tak ze względu na ryzyko związane z chorobą nerek zdecydował lekarz. Teraz chciałabym starać się o kolejne dziecko. Jakie jest ryzyko powikłań przy zajściu w kolejną ciążę dla mnie i dla dziecka? Jakie jest ryzyko nawrotu choroby? Czy powinnam się zdecydować na kolejne dziecko?

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Pytania powinna Pani skierować nie do ginekologa tylko do nefrologa. Powikłania w ciąży zależą w dużym stopniu od aktualnego stanu zdrowia kobiety.

Ja mogę jedynie napisać, że istnieje ryzyko wzrostu ciśnienia, ze wszystkimi tego konsekwencjami: hipotrofii płodu, konieczności wcześniejszego ukończenia ciąży (przed terminem).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta