Ból podczas stosunku - jaka jest tego przyczyna? [Porada eksperta]

2014-10-28 16:11 Barbara Grzechocińska

Zwracam się z ogromną prośbą o pomoc. Otóż od 3 lat borykam się z problemem jakim jest współżycie z mężem. Byłam już u kilku ginekologów lecz bez skutku, każdy przepisuje coś na grzybicę i zbywa mnie tym, że jestem bardzo wrażliwa. Niestety, ból który mi towarzyszy doskwiera mi w codziennym życiu. Ostatni lekarz jako jedyny zrobił mi szczegółowe badania na cukrzycę, tarczycę i anty tpo. Miałam robiony także wymaz czystości pochwy i cewki. Dopiero w cewce wyszły jakieś bakterie, na które dostałam jakiś lek. Potem miałam robione badanie moczu i nic nie wykazało, a ból dalej mi towarzyszył. Miałam robione również badanie pod kątem chlamydii, które wyszło negatywne. Cytologia wykazała, że mam stan zapalny, a ja już nie wiem gdzie szukać przyczyny. Ból praktycznie towarzyszy mi przy każdym współżyciu, odczuwam suchość pochwy i nie potrafię się do końca rozluźnić, mimo że mąż jest naprawdę bardzo delikatny. Stosowaliśmy nawet żel nawilżający lecz mimo wszystko nadal boli. Czasami odczuwam ból nawet na zewnątrz pochwy przy dotyku, a najgorzej boli przy wejściu - ból czasami nawet obejmuje podbrzusze i okolicy pępka. Nawet przy oddawaniu moczu zdarza się, że czuję ból. Nie wiem już co robić, czuję się jak królik doświadczalny, bo przyjmowałam wiele leków (nie wspominając o wydanych pieniądzach). Proszę o poradę, co może być przyczyną tego bólu i jakie badania powinnam jeszcze wykonać?

Ból podczas stosunku może być związany z neuralgią lub być pochodzenia psychicznego. Taką przyczynę należy podejrzewać u pani ponieważ żadne z wielu dotąd wykonanych badań nie wskazuje na powód dolegliwości. W takim przypadku pomóc może seksuolog.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE