Biopsja szyjki macicy - jakie ryzyko niesie za sobą zabieg? [Porada eksperta]

2017-02-17 10:41

Mam pytanie odnośnie mojej mamy (62 lata). Ponad 10 lat temu, podczas/po zabiegu usunięcia torbieli jajnika, miała zator płucny. Przeżyła i wróciła do zdrowia. Obecnie nie bierze już na to żadnych leków. Za kilka dni ma mieć wykonaną biopsję szyjki macicy. Drobny (jak mi się wydaje) zabieg pod narkozą. Moje pytanie brzmi, czy jest to dla niej bezpieczne, czy wiąże się z większym ryzykiem niż u innych "zdrowych" kobiet? Czy może pojawić się kolejny zator, czy te dwie sprawy nie mają ze sobą nic wspólnego? Miała już w ciągu kilku ostatnich lat 2 takie biopsje i zawsze po takim zabiegu była najbardziej "chorą" osobą na sali. Może lepiej bez narkozy, a tylko znieczulenie? Bardzo się stresuję. Dziękuję za odpowiedź.

Porada ginekologa
Autor: Getty Images

Biopsja szyjki macicy jest zabiegiem o niewielkim ryzyku powikłań w tym zatorowości, można go wykonać w znieczuleniu miejscowym co dodatkowo minimalizuje ryzyko powikłań.

Czytaj też:

Biopsja - rodzaje biopsji i przebieg

Biopsja endometrium (błony śluzowej macicy) - wskazania do zabiegu

Biopsja piersi, czyli precyzyjna diagnostyka zmian w piersi

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr Piotr Kolczewski

W latach 2010-2014 ordynator oddziału Ginekologii i Położnictwa 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie. Obecnie pracuje w Klinice Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz jest konsultantem w prywatnym centrum chirurgii Artmedical Center w Szczecinie. Od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem operacyjnym w zakresie szeroko pojętej ginekologii operacyjnej - chirurgii rekonstrukcyjnej dna miednicy, uroginekologii, ginekologii onkologicznej i ginekologii plastycznej. Jest członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych tematycznie związanych z operacjami rekonstrukcyjnymi i plastycznymi w ginekologii i uroginekologii (International Uroginecological Association, International Continence Society, Polskie Towarzystwo Ginekologii Plastycznej).