Torbiel jajnika a laparoskopia [Porada eksperta]

2009-02-10 10:37

Pięciu lekarzy mnie diagnozowało, za każdym razem inny wymiar guza słyszałam, najwięcej miał 6,40 na 4,20 cm, a najmniej - 3,40 na 3,10 w przeciągu 1 miesiąca. Może to nie guz? Marker Ca125 wynosi 42,40, cytologia w porządku, nie rodziłam, jedno poronienie 11 lat temu w 15. tyg ciąży (martwy płód), nie stosowałam nigdy żadnych środków zapobiegawczych. Obecnie bolące całe podbrzusze, z przeważającym bólem po prawej stronie, gdzie ów guz się znajduje, czekam na miejsce w szpitalu na dokładniejszą diagnostykę. Możliwa do wykonania jest laparoskopia. Co to jest?

Porada ginekologa
Autor: Getty Images

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie jeżeli bierzemy pod uwagę fakt, że badali Panią różni lekarze. Laparoskopia, o którą Pani pyta, jest zabiegiem chirurgii małoinwazyjnej, w której lekarz po wykonaniu niewielkich nacięć w skórze brzucha wprowadza narzędzia endoskopowe i kamerę. Wykonuje się w ten sposób np. usunięcie przydatków, ocenę drożności jajowodów.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr Piotr Kolczewski

W latach 2010-2014 ordynator oddziału Ginekologii i Położnictwa 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie. Obecnie pracuje w Klinice Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz jest konsultantem w prywatnym centrum chirurgii Artmedical Center w Szczecinie. Od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem operacyjnym w zakresie szeroko pojętej ginekologii operacyjnej - chirurgii rekonstrukcyjnej dna miednicy, uroginekologii, ginekologii onkologicznej i ginekologii plastycznej. Jest członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych tematycznie związanych z operacjami rekonstrukcyjnymi i plastycznymi w ginekologii i uroginekologii (International Uroginecological Association, International Continence Society, Polskie Towarzystwo Ginekologii Plastycznej).