Czy torbiel jajnika jest powodem braku miesiączki? [Porada eksperta]

2017-02-17 12:23

Co powinnam zrobić, jeśli znaleziono u mnie na jajniku 4 cm torbiel i przepisano tabletki antykoncepcyjne. Miałam je zacząć zażywać w dniu spodziewanej miesiączki, jednak jej nie dostałam. Jajnik z torbielą nie ukrywam pobolewa mnie czasami, takie kłucie, ucisk - uczucie jakby mi go rozpierało. Martwię się wtedy, bo chciałabym już się leczyć, a tutaj organizm płata figle. Pojawiły się bardzo, ale to bardzo delikatne, różowe, śluzowate plamienia na 3-4 dni przed spodziewaną miesiączką, minęły jednak (ma to jakiś związek z torbielą bądź miesiączką?). Okres teraz spóźnia mi się 15 dni, z wrażenia zrobiłam test ciążowy w 5 dniu przewidywanej miesiączki i 14 dnia - wyszedł negatywnie. Od zawsze miesiączkowałam regularnie, tzn. cykl 26-32 dni, ale zawsze do przyjęcia granic czasowych. Umówiona jestem na wizytę dopiero za dwa tygodnie - takie terminy. Mam czekać do tego czasu? Umawiać się prywatnie? Czy brak okresu jest groźny, mam mieć jakieś powody do zmartwień? Czy ciążę mogę wykluczyć? Torbiel może być powodem nieregularności cyklu? Proszę o pomoc.

Porada ginekologa
Autor: Getty Images

Nie opisała pani dokładnie, jaka to jest torbiel. Trudno udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Najczęściej torbiele u młodych kobiet mają charakter czynnościowy i jeżeli nie dają dolegliwości bólowych nie wymagają leczenia tylko obserwacji, gdyż najczęściej same znikają. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej w ich leczeniu nie ma uzasadnienia i nie jest rekomendowane w przypadku bólu ostrego lub uporczywego przewlekłego konieczna jest Laparoskopia PK.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr Piotr Kolczewski

W latach 2010-2014 ordynator oddziału Ginekologii i Położnictwa 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie. Obecnie pracuje w Klinice Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz jest konsultantem w prywatnym centrum chirurgii Artmedical Center w Szczecinie. Od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem operacyjnym w zakresie szeroko pojętej ginekologii operacyjnej - chirurgii rekonstrukcyjnej dna miednicy, uroginekologii, ginekologii onkologicznej i ginekologii plastycznej. Jest członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych tematycznie związanych z operacjami rekonstrukcyjnymi i plastycznymi w ginekologii i uroginekologii (International Uroginecological Association, International Continence Society, Polskie Towarzystwo Ginekologii Plastycznej).